Мотокрос: Драматични маншове в клас МХ1 в Гран при на Левски

Инциденти прекратиха на два пъти състезателните маншове в клас МХ1 на Гран при на Левски - втори кръг на Републиканския шампионат по мотокрос. Той се проведе този уикенд на мотополигон „Козар Белене” с много добро участие от страна на 103 състезатели от България, Румъния, Гърция и Турция, съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм. Въпреки прогнозите за дъжд и гръмотевици, неделният ден предложи твърдо и техничено трасе, което даде възможност да се наблюдават сериозни битки във всички класове.

MX1

В първия манш Адриан Радута (Yamaha) от Румъния поведе от старта и не позволи да бъде изпреварен до края, пресичайки финала за 23:33.725 минути. Денислав Ангелов (Бяла рейсинг, Ямаха) се движеше втори, но падна лошо в последните метри и получи доста неприятна травма (фрактура на подбедрицата – предстои му операция днес в Плевен). Тъй като повече от половината състезание бе изминало, времето му се зачете и състезателят на Бяла Рейсинг взе 22 точки въпреки падането и разликата от 49.578 секунди. Трети завърши Шевки Шевкиев (СМК, Suzuki), следван от Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ). Във втория манш Радута отново бе безкомпромисен и завъртя 8-те обиколки за 16:23.779 минути, оставяйки на 34.087 секунди Шевкиев. Трети завърши Илиев с 43.439 секунди пасив. Тук Ивелин Манев (Моторейсинг Варна, КТМ) изправи на нокти медицинските екипи с неприятно комоцио във зоната на вълните по трасето. Така с пълен актив от 50 точки Радута си тръгна със златото от България, а негови подгласници на подиума станаха Шевкиев с 42 точки и Илиев с 38 точки.

MX65

В останалите класове нещата се развиха по-спокойно, но също толкова интересно. При най-малките 65 сс мотоциклети, Мариус Поповици (KTM) от Румъния не даде шанс на комнкуренцията и победи в двата манша. Най-добре представилият се българин бе Виктор Бориславов (Мотоспорт Варна, КТМ) който след страхотен първи манш допусна грешка във втория и се нареди четвърти за състезанието с 38 т. Челната тройка оформиха Мариус Канакис от Гърция с КТМ и Золтан Ордог от Румъния, също с КТМ.

MX85

Изключително зрелищни маншове сътвориха пилотите в клас МХ85. И двете неделни състезания бяха спечелени от Николай Малинов (МСК Севлиево, Кавазаки) след здрава битка с гръцкия състезател Антониос Сагмалис (KTM). В първия Малинов пресече финала за 23:39.494 минути, оставяйки Сагмалис на само 4.846 след него. Доста добре се представи Димитър Грозданов (МХ Рейсинг Симитли, КТМ), който стартира 5, но успя да се добере до третото място. Във втория манш Грозданов взе старта, но след това се забави и Сагмалис поведе групата, следван от Малинов. Три обиколки преди края на състезанието Малинов атакува и успя да да изпревари гръцкия пилот, като си заслужи и бурните аплодисменти на ентусиазираните фенове. В същото време Грозданов изпревари Кристиян Иванов (KTM) и завърши трети, както в манша, така и в крайното подреждане. Освен купата за победител младият пилот си тръгна и с плакета на „Спорт тото” за най-бърза обикалка в квалификацията, съобщиха от БФМ.

MX2

Голямата борба бе в клас МХ2, където технически проблем остави Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) извън борбата в първия манш, но за сметка на това трите Ямахи: Любомир Васев (МХ рейсинг Симитли), Кристиян Ангелов (НСА Моторспорт) и Тони Цветков – младши (Панчо рейсинг тийм) показаха най-доброто от мотокроса в клас МХ2 и една жестока битка в която се включи и Георги Георгиев (Текстил Рейсинг, Сузуки).

Вторият манш бе спечелен от Халми, като победители за кръга станаха Георгиев – МХ2 Junior и Васев -МХ2. MX Безспорна победа в клас МХ с пълен актив от 50 точки извоюва отново Мартин Тодоров (AirMax Racing, Yamaha). В първия манш Юлиян Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki) поведе от старта, но Тодоров го Мотокрос битките на родна почва продължават тази седмица (21-22 май), когато в Троян ще се проведе кръг от Европейския шампионат в класовете МХ65 и МХ85, както и трети кръг от Рeпубликанския.