Газ до дупка: България спечели Европейския шампионат по СуперМото

Българските състезатели се представиха силно в последното състезание на Европейския шампионат по СуперМото, което завърши в Плевен. Първите трима в крайното класиране са родни представители. В клас SM Junior (65 и 85 сс). шампион на Стария континент с общ актив от 130 точки стана Димитър Петров (КТМ), втори с 120 точки от сезона завърши Николай Малинов (КТМ), а трети с 114 точки Кристиян Иванов (КТМ).

При S3 победител на Европа е Хакан Халми (150 точки,КТМ), второто място спечели Алекс Димитров (132 точки,КТМ), третата позиция за Славомир Иванов (115 точки, КТМ). И в последния клас OPEN първите трима в генералното класиране за Европейския шампионат са наши сънародници. Александър Георгиев (144 точки,КТМ), пред Янко Ташев (138 точки, ТМ) и Борислав Стоименов (116 точки, КТМ).

През сезона участваха в различните класове над 80 пилота от България, Румъния , Турция, Гърция, Австрия, Сърбия и Македония.

Днес зрителите на летищен комплекс Долна Митрополия, Плевен станаха свидетели на изключително оспорвани надпревари от последния кръг на Европейския шампионат по Супер Мото. В клас SM Junior (65 и 85 сс) Димитър Петров спечели двата манша, като в първия успя в последните метри да задмине Кристиян Иванов, а във втория беше убедителен за победата, а отново зад него остана Иванов. Трети се нареди Виктор Нейчев (КТМ).

В OPEN също беше драматично, но и в двата манша  Янко Ташев и Александър Георгиев се преследваха през цялото време и караха гума до гума. Първият манш спечели Георгиев, а във втория Ташев удържа на атаките и с минимален аванс от 0.3 секунди пресече финала, за да триумфира в днешното състезание. Третото място зае Веселин Иванов (Сузуки). При S3 Хакан Халми категорично спечели пред Алекс Иванов и Славомир Иванов.  В крайното класиране по нации България стана победител, пред Румъния и Турция.

Освен  финалния кръг на Европейския шампионат по СуперМото се проведе и последния кръг на Републиканския ни шампионат на писта. Милен Георгиев (Априля, МИК рейсинг тийм) тръгна чудесно от стартовата решетка и кара убедително в 8 –те състезателни обиколки, за да се качи на първото място . Основният конкурент на Георгиев през сезона Жулиета Ленкова (Априля, МСК Плевен Еко тийм) остана на 36 секунди зад него, а трети пресече финала Боян Петров (Априля, МСК Плевен Еко тийм). Във F600cc. беше невероятно оспорвано от началото до края. Красимир Михайлов (Кавазаки, Троян Мото клуб) , неговия съотборник Павел Драганов и Тодор Меченски (Ямаха, Витек рейсинг) водеха сериозна борба за първото място. Михайлов водеше колоната, а зад него Драганов и Меченски на няколко пъти се изпреварваха, като плътно се приближиха до лидера, но не успяха да го задминат и с аванс от 0.2 секунди Краси Михайлов финишира пред Драганов и на 1.5 секунди пред Меченски . При F1000cc. Калоян Ангелов (Хонда, МК Боляри) триумфира с първото място , като в средата на 10-те обиколки успя да задмине Михаил Атанасов (Сузуки, Девилс МС), оставяйки го втори. А шампиона за 2016-та в този клас Атанас Нейчев (Априля,Тийм ГИС) добре беше сметнал точките и кара разумно, за да завърши трети в днешното състезание, но първи в крайното подреждане за годината.

В SuperSport 600 благодарение на 94–те си точки до момента в класирането Йонел Паскота остана 4-ти, но с актив от 109 пункта стана шампион на България. Победата днес спечели Александър Георгиев (Хонда,МСК Плевен Еко тийм) водейки битка с Пламен Петров (Ямаха, Троян мото клуб) за първото място. Георгиев завърши на 1.6 секунди пред Петров, а трети Бойко Божинов (Ямаха,Зедмото) , който също кара отлично и финишира на 3.6 секунди зад победителя. В най-очаквания клас SuperBike 1000  безапелационно победата спечели Мартин Чой (СК ЕКО БМВ, Моторад,Плевен) оставяйки след него Димитър Митов (БМВ, МК Боляри) и третия Владислав Димитров (БМВ, Тийм ГИС). В клас СКУТЕРИ победата в днешното състезание беше за Митко Митков (Априля, МК Обзор), който въпреки наказанието от 10 секунди заради фалстарт триумфира с аванс от 15 секунди пред втория Боян Петров (МСК Плевен Еко тийм) и Пламен Христов (МСК Плевен Еко тийм). Плакетите на „Спорт тото” за най-бързи обиколки в квалификациите отидоха при Митко Митков (клас СКУТЕРИ, 0.49.1 минута) и Хакан Халми (клас S3 1.29.0 минути)