Манчестър Сити удари по заплати целия спортен свят

снимка: БТА/AP

Манчестър Сити е най-скъпоплатения спортен отбор в целия свят, гласят последните данни на Глобалното изследване за заплатите в спорта (ГССС).

Още пет клуба от Висшата лига също попадат в първите 20. Това са Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Челси и Арсенал.

Манчестър Сити оглавява класацията на ГССС със средна годишна заплата на от 5.3 милиона паунда на отделен играч. Това прави по 102 653 хиляди паунда на седмица. Градският съперник Юнайтед е на осмо място в класирането със средна годишна заплата от 4.3 милиона паунда , а Челси е десети с приблизително 4 милиона лири. Ливърпул е на дъното на топ 20, а Арсенал е 11-и.

Бейзболните тимове на Ню Йорк Янкийс и Лос Анджелис Доджърс, както и испанските футболни отбори Реал Мадрид и Барселона, допълват челната петица на класацията.

В топ 10 попадат още баскетболните Бруклин Нетс и Чикаго Булс, както и актуалният победител във футболната Шампионска лига Байерн (Мюнхен).

Футболистите на Сити го оглавяват за втори пореден път, а разликата преди и след пристигането на шейх Мансур в клуба е огромна. Преди лятото на 2008 година футболистите на "гражданите" прибираха средно по 1.5 милиона паунда на година.

Няколко руски милиардера са собственици на тимове в Топ 10. Сред тях е Роман Абрамович, който управлява Челси. Неговият сънародник Михаил Прохоров закупи контролния пакет акции на Бруклин Нетс през 2010 година. Той задели 102 милиона  долара за годишни заплати през настоящия сезон на НБА, което оформи годишното възнаграждение на отделните състезатели на 4.5 милиона долара. Това е далеч над тавана на заплатите в лигата.

Именно НБА е лигата с най-големите заплати. Зад Океана 441 състезатели от 30 отбора изкарват средно по 2.98 милиона долара на година. Висшата лига пък е номер едно в света на футбола със средна годишна заплата от 2.27 милиона лири на човек.

В класацията на ГССС влизат 294 отбора от 15 първенства и 12 държави, разделени в седем вида спорт. Това са футбол, бейзбол, баскетбол, северно-американски футбол (Канада), крикет, хокей на лед и австралийски футбол.