Легендата Петър Попангелов стана на 60! Не изпуска ски старт и Байерн

Днес легендата на белите спортове у нас - алпиецът Петър Попангелов става на 60 години. По този случай от родната ски федерация му посветиха страхотен материал-честитка.

ЕТО КАКВО ПИШЕ В НЕГО:

Пепи Попангелов празнува 60 години днес

Най-успешният български скиор Петър Попангелов навършва днес 60 години. Той е единственият българин печелил старт за Световната купа. Това става на 8 януари 1980 година в Ленгрис (Гер), тогава малкоизвестен зимен курорт в Баварските алпи. Петър Попангелов-младши печели слалома, изпреварвайки всички асове на алпийските страни, Скандинавия и Америка. Зад него на почетната стълбичка остават Александър Жиров (Русия) и легендата Ингемар Стенмарк. За 12 сезона в белия керван Пепи записва освен триумфа в Ленгрис още 6 втори места, сред тях в най-престижните стартове в Кицбюел, Венген, Кран Монтана и Гармиш-Партенкирхен. Общо 12 пъти завърши в призовата тройка, 40 са класиранията му сред първите десет при жестоката конкуренция на мегазвезди като Ингемар Стенмарк, Марк Жирардели, близнаците Фил и Стив Мер, Боян Крижай, Кристиян Нойройтер...Десет сезона той не напуска първите 15 в световната ранглиста. Преди да се пусне в белия керван Попангелов спечели два пъти Европейската купа (1976, 1977). Пепи участва и в четири олимпиади - Инсбрук '76, Лейк Плесид '80, Сараево '84 и Калгари '88. В Лейк Плесид и Сараево зае 6-о място, най-високото класиране на наш алпиец в зимни игри. Пепи стана и три пъти световен студентски шампион (Хака 81, Витоша '83, Ясна '87). Междувременно спечели и 28 републикански титли, 9 пъти триумфира и в най-голямото алпийско състезание у нас в продължение на 45 години - за Купата на вестник "Отечествен фронт". Благодарение на него българските скиори получаваха екипировка от водещите световни марки. Пак заради нарастващата популярност на талантливия самоковец, Боровец два пъти (1981 и 1984) бе домакин на стартове за Световната купа, а курортът се модернизира с изграждането на луксозни хотели и лифтови съоръжения, които го направиха привлекателен за туристи от цяла Европа. Неговото име натежа и когато ФИСУ даде универсиадата на София през 1983 г. Сега Пепи и прекрасната му съпруга Зоя продължават умело да ръководят семейния хотел в Боровец. Няма случай в който по телевизията да се предава старт за Световната купа в ските и Пепи да не е пред екрана в ресторанта на хотела. Заради неповторимия му чар, веселите случки, които може да разказва с часове хотелът на Попангелов никога не остава празен. И въпреки, че обича често да казва "Ските са спорт, а футбола е игра", Попангелов освен Световна купа в ските гледа и мачовете на любимия си футболен тим Байерн.