ЛеБрон и Маями отвърнаха на удара във финала

Шампионът Маями Хийт изравни финалната серия в НБА на 1:1 победи срещу Сан Антонио Спърс, след като стигна до драматичен успех с 98:96, благодарение на късен щурм и вдъхновяващо представяне на суперзвездата ЛеБрон Джеймс.

Краля претърпя неприятна травма в края на първия двубой – крамп – който го възпрепятства да изиграе целия мач, но във втората среща в „АТ&Т Сентър“ Джеймс демонстрира великолепна форма и наниза 35 точки.

Той завърши „дабъл-дабъл“ с 10 борби и бе главният инструмент в късния обрат, който „горещите“ осъществиха срещу най-големия си съперник в последните два сезона. Така резултатът е изравнен 1:1 победи, както бе и миналата година, преди серията да се премести за 2 мача в Маями.

Джеймс собственоръчно обърна резултата в края на третата четвърт, когато Спърс водеха с 6 пункта. ЛеБрон наниза 8 точки в рамките на 52 секунди, а минута по-късно отбеляза светкавично още 4, като така осигури аванс от 5 пункта на Маями.

Сан Антонио не получи възможност да изпълнява удари от линията за фаул в последните 6:30 минути, като преди това бе изпуснал последните си 4 свободни стрелби. Тони Паркър завърши мача за „шпорите“ като топ реализатор с 21 точки и 7 асистенции, докато Тим Дънкат се отчете с 15 борби.

Паркър вече има 1026 асистенции в мачове от плейофите в кариерата си, с което задмина легендата Майкъл Джордан (1022) на осмото място във вечната класация по този показател. Освен Джордан, Паркър се извиси над друг знаменит играч от миналото – Скоти Пипън – на 13-ата позиция по брой отбелязани точки с 3655 на сметката си.

За Маями Крис Бош стреля най-често (след ЛеБрон Джеймс) и се отличи с 18 точки, а Рашард Люис и Дуейн Уейд завършиха мача с по 14.