Коментар: Тотална барселонизация

галерия:

снимка: twitter.com

Когато в Каталуния властваха размирици за независимостта на областта от Испания, се появи сензационен вариант, донякъде измислен, Барселона да се присъедини към английската Висша лига. Това обаче няма как да стане. Не защото не е в интерес на „блаугранас“ и на Испания, а защото този отбор вече играе там. Пеп Гуардиола направи иновация, няколко реформи и взе гениални решения, за да създаде своя на външен вид каталунски продукт и да го пусне на пазара на Острова. Манчестър Сити се прероди и с гръм и трясък завладя не само елита на Англия, но накара и най-великите грандове в Европа да надигнат вежди към случващото се на „Етихад“.

„Шумните съседи“ стартираха със 17 победи и 1 равенство, а в тази серия влязоха 16 последователни успеха. Това е абсолютен рекорд, който може да набъбне още повече. Предният бе на Арсенал от 14 поредни победи, но той бе разпрострян в рамките на два сезона. Едва ли това има значение за Хосеп Гуардиола – човек, за когото се говореше, че не може да направи нищо без Меси, Шави, Иниеста, Мюлер или Левандовски, всичките играли под негово ръководство в Барселона и Байерн (Мюнхен). Какво по-хубаво от това да докажеш на хората, че грешат.

pep.jpg

Това лято ръководството на Сити и агенти на Меси имаха тайна среща в Каталуния за евентуален трансфер. Пеп пропусна шанса да отмъкне своя любимец от Барселона. Това съвсем не значеше, че той не може да си направи свой собствен Меси. Фантастичният Кевин де Бройне е „мълчаливият Меси“ на Гуардиола, който тиктака като часовник в центъра на терена и с точни, отмерени пасове гради всичко най-опасно в противниковия пеналт. До него стои Давид Силва, който отнема от черната работа на белгиеца и го допълва с голове и асистенции. Тях ги има и в арсенала на Де Бройне, но всички специалисти гледат само неговите пасове по конец. Най-доброто му качество е да взима правилните решения в точното време. Понякога прави най-лесните неща в играта, но няма друга перспектива. Когато види и най-малкото пространство обаче, белгийският национал веднага пуска топката там и извежда свой съотборник на голова позиция. Испанският магьосник Силва е с малко по-свободна функция и постоянно търси топката зад нападателите и по фланговете. Де Бройне има 6 гола и 8 асистенции, а Силва само попадение по-малко във Висшата лига.

Точно това гениално дуо се оказа ключът към успеха на „гражданите“. Гуардиола показа свръхчовешки нюх и стратегическа мисъл, за да извади най-креативните си футболисти от обичайното им статукво и да ги премести на съвсем непривични за тях позиции. Крилото Де Бройне стана най-смъртоносният халф на Острова, а „фалшивата деветка“ Силва е най-опасният играч от втора линия. Геният на Пеп направи така, че Сити да не загуби от нападателната си мощ. Двата двигателя вече задвижват центъра, а по крилата сноват Лирой Сане и Рахим Стърлинг. Заедно с Жезуш и Агуеро те обират плодовете, засети от Силва и Де Бройне. Стърлинг се прероди и е голмайстор на „гражданите“ с 11 попадения във Висшата лига, аржентинският таран има 10 гола, Жезуш е нанизал 8, а Сане – 6 гола и 8 асистенции. На всичкото отгоре Агуеро и бразилският му колега в атака си поделят времето на терена, като трудно могат да играят заедно в една схема. Ако Пеп не бе променил позициите на Силва и Де Бройне, те щяха да са в атака с Агуеро и така Стърлинг, Сане и Жезуш съвсем да загубят своето място за сметка на по-некачествени футболисти в задни позиции. Там, освен Фернандиньо, щяха да са „стъкленият“ Илкай Гюндоган и Яя Туре или Фабиан Делф. Определено ходът на Пеп бе рисков, защото съставът става твърде офанзивен, но испанецът не се церемонеше да показва смелост.

kdb.jpg

Още едно гениално решение се крие в двойката бранители на Сити. Николас Отаменди и Джоун Стоунс оформиха блестящ дует при отсъствието на капитана Венсан Компани, но Стоунс се контузи тежко и ще пропусне доста мачове. Отличаващото се при бранителите на Пеп, не само в Манчестър Сити, но във всички тимове, е, че те са безкрайно технични и никога не чистят топката. Отаменди и Стоунс участват най-дейно в разиграването. За това говори процентът им на успешни пасове – аржентинецът има 91%, а англичанинът греши само 3 на сто от своите подавания. Тези защитници изглеждаха съвсем обикновени, но Пеп размаха магическата пръчка и ги научи да подават. Същото се случва и с вратаря Едерсон.

Великата Барса вече има своя клонинг. Сити разиграва точно по каталунски, а най-важното качество е търпението. Дори когато голът не пада, „гражданите“ просто продължават да опитват. Чист пример за това е попадението на Рахим Стърлинг в 95-ата минута, което донесе домакинската победа над Саутхемптън с 2:1.

pep.jpg

И зад всички тези статистики стои човекът, на когото му казаха, че в Англия няма да успее да играе така. Ученикът на Кройф не ги послуша. Каза си, че има свой начин и ако не играе тотален футбол, по-скоро ще се пенсионира. Е, Сити изповядва повече от тотален футбол и вече води с 11 точки пред най-близкия преследвач – Манчестър Юнайтед.

Пеп излезе срещу градския съперник и го победи. Размаза Ливърпул. Излъга Челси. Мина през Арсенал и Тотнъм като през крайпътна гара и накара специалистите да заложат на титла за Сити още преди Коледа.

„Гражданите“ не само гледат към титлата във Висшата лига, но си повярваха, че с модернизацията в играта могат да вдигнат и трофея в Шампионската лига. Един от най-гениалните мениджъри на всички времена, като преродения Алан Тюринг, разби енигмата на английския футбол със своята небесносиня машина.

Наскоро Арсен Венгер сравни настоящия Манчестър Сити с „Непобедимите“ от Арсенал през 2003/2004. Французинът каза, че „гражданите“ имат нефт и идеи. Бих си позволил да бъда Айнщан и да кажа: „Две неща са безкрайни в Сити: нефтът и идеите. За първото не съм много сигурен“.

Димитър Радев, Sporta.bg