Канада продължи с доминацията си на леда и в Сочи

Канада победи САЩ с 3:2 след продължение и за четвърти пореден път стана олимпийски шампион по хокей на лед за жени и има 4 олимпийски титли от пет възможни след включването на женския хокей на лед в програмата на зимните олимпиади през 1998 година в Нагано.

Мачът за титлата в Сочи 2014 бе овторение на финала на олимпийския турнир във Ванкувър преди четири години, когато Канада, тогава като домакин, отново победи САЩ.

И още един факт - канадските хокеисти имат забележителна серия от 20 мача без загуба на олимпийския лед. Канада е олимпийски шампион по хокей на лед през 2002, 2006, 2010 и 2014 година. Само веднъж канадките не стигат до златото - на финала в Нагано през 1998 година губят от САЩ. Канада е и 10 пъти световен шампион по хокей на лед при дамите.

Днешният финален мач не се развиваше обаче добре за канадките. След равностойна и нулева първа третина американките поведоха с 1:0 с гол на Мегън Дуган в 32-та минута.

В началото на третата част - в 43-та минута, Алекс Карпентер направи резултата 2:0 за САЩ. Канадките обаче успяха да спасят мача в заключителните минути. В 57-та минута Бриан Дженър намали на 1:2, а в 59,05 минути Мари-Филип Пулен изравни - 2:2.

Именнио Пулен стана героинята на финалния мач и на Канада - в продължението /68,10 минути/ Мари-Филип отбеляза своя втори гол във финалния мач, който донесе златото на "кленовите листа".

Бронзовият медал отиде при хокеистките на Швейцария, които изненадващо победиха Швеция с 4:3 в мача за 3-4-то място.