Камил Стох избухна в Сочи и стана герой на Полша

Полша има нов герой в ски скоковете, след като лидерът в генералното класиране в Световната купа през сезона Камил Стох постигна това, което дори великият Адам Малиш не бе правил – стигна до олимпийския връх.

На малката шанца в ски център "Руски Горки" в СочиСтох скочи над 100 метра и в двата си опита, като със 103.5 метра във финалния скок събра общ сбор от 278 точки и убедително спечели олимпийската титла. Полякът бе основен фаворит, защото единствен пристигна в руския курорт с повече от 2 – а именно 4 – победи за Световната купа.

Титлата на Стох е значителен прогрес спрямо предишните му резултати на малка шанца на Олимпийски игри – във Ванкувър 2010 той бе едва 27-ми, а преди това в Торино 2006 – 16-ти, като това е първи медал от Олимпиада изобщо в колекцията на поляка.

Словенският ски скок също записа историческа вечер, след като асът на страната в този спорт Петер Превц не разочарова и се представи отлично, записвайки общ сбор от 265.3 точки, което му отреди сребърен медал. Той отново се доказа като играч за голяма сцена, защитавайки реномето си от по-рано през сезона, когато записа две победи и пет последователни класирания в топ 5 на Световната купа.

4064258

Андерс Бардал (на снимката горе) затвърди статута на Норвегия на водеща нация на ЗимнитеОлимпийски игри в Сочи, печелейки 7-ми медал за страната си, която продължава да бъде лидер в класирането по отличия и след края на втория ден.

Бардал остана на сантиметри от второто място и трябваше да се задоволи с бронзов медал, след като събра общо 264.1 точки – само 1.2 по-малко от Превц (на снимката долу).

4064260

Изненадващият победител в престижния турнир „4-те шанци“ Томас Дитхарт (Австрия) бе 5-ти след първия скок, като само с 98.0 метра успя да окупира временно лидерската позиция заради силен вятър в гърба си. В крайна сметка австриецът завърши в подножието на подиума на 4-то място.

4064259

Неуспешен ден изживя 4-кратният олимпийски шампион Зимон Аман (Швейцария) (на снимката горе), който не можа да мине границата от 100 метра във финалния си скок и с общо сбор точки 246.6 зае незавидното 17-то място.

Звездата на Австрия Томас Моргенщерн също не се представи на особено високо ниво, след като скочи 101 метра във втория си скок, което му бе крайно недостатъчно да се бори за медалите. Със сбор от 251.6 точки австриецът, който падна тежко цели два пъти през този сезон в Световната купа и не се знаеше дали ще участва в Сочи 2014, остана 14-ти.

4064257

Най-опитният действащ състезател – 41-годишният Нориаки Касай (на снимката горе), който участва на 7-ма Олимпиада, скочи 101 метра, за да си осигури място в топ 10. Самият той остана недоволен от крайното си класиране – 8-мо място, което е по-слабо от най-добрия му резултат в кариерата на Олимпийски игри – преди 20 години при дебюта му в Лилехамер, също на малка шанца.

Бронзовият медалист от Ванкувър 2010 на 95-метровата шанца Грегор Шлийренцауер (на снимката долу) не можа дори да се вреди в топ 10, оставяйки 11-ти в крайното класиране.

4064261

5-ти остана австриецът Михаел Хайбоек, следван от Андреас Велингер (Германия), Мачей Кот (Полша), Касай, Йерней Дамян (Словения) и Андреас Ванк (Германия), които допълниха топ 10.

Sporta.bg припомня, че българинът Владимир Зографски не можа да премина квалификациите вчера, като завърши 44-ти в крайното класиране, а само състезателите от топ 40 намериха място в днешния първи кръг, като 30-те най-добри се класираха за финала.