Една година след смразяващите събития в Япония от 11 март 2011 година Goal.com припомня как футболният свят се обедини, за да подкрепи хората, пострадали от мощното земетресение и последвалото цунами, които отнеха живота на над 15 хиляди души.
„Цялото европейско футболно семейство ще застане заедно по терените тази седмица преди срещите, за да изрази нашето най-дълбоко съчувствие и пълна подкрепа за японския народ.
Пожелаваме им успех в борбата с последвалите трагедията проблеми", заяви преди година Мишел Платини, съобщавайки, че всички мачове от Шампионската лига и Лига Европа ще започнат с минута мълчание.
Капитанът на Ювентус Алесандро дел Пиеро бе сред първите, които изразиха своята подкрепа в Италия. Неговите специални фланелки, които се продаваха с благотворителна цел, събраха над 220 хиляди евро дарения.
Това даде повод на японския защитник на Интер Юто Нагатомо да каже, че легендата на италианския футбол трябва да завърши своята кариера в Страната на изгряващото слънце.
„Гледах дел Пиеро на Интерконтиненталната купа в Япония през 1996-та година и съм щастлив от начина, по който той подпомогна страната след земетресението със своите благотворителни фланелки", заяви Нагатомо.
Заради не малкият брой японски футболисти в Бундеслигата не е изненада, че феновете там бяха наясно с трагедията и направиха много, за да помогнат.
Японските флагове стояха на трибуните там, където играеха футболисти като Шинджи Кагава от Борусия Дормунд или Ацуто Учида от Шалке 04. Фланелка, подписана от Кагава, бе продадена от радиостанция за 7 хиляди евро, които отидоха по благотворителните сметки.
На терена, японските звезди Учида и Томоаки Макино носеха фланелки с написани върху тях послания в подкрепа на родината им. Към тях се присъедини и най-големият футболист на Северна Корея Жон Тае-Се, който е израснал в Япония и е играл за Кавазаки Фронтале в Джей-Лигата, преди да отиде в Германия.
В Испания, Валенсия отдаде почит на Япония, когато футболистите на тима излязоха с фланелки, на които имената им бяха написани на японски.
Миналият декември, докато се подготвяше за надпреварата, Световният клубен шампион Барселона отдели време, за да се срещне с децата, засегнати от трагедията и дари всяко с екип на клуба и различни сувенири.
Но дори и по-малки клубове, засвидетелстваха готовността си да помогнат, както това стори българският Левски. Клубът предложи да приюти деца, останали без дом, в своя спортен комплекс.
В американската Мейджър лига също положиха усилия да помогнат. Там на търг се продаваха сувенири с автографи, а в първия кръг от новия шампионат всички мачове започнаха с минута мълчание.
В Сиатъл, където живее и най-голямата азиатска общност, привържениците на местния отбор Саундърс опънаха японски знамена на трибуните и организираха благотворителен турнир по боулинг съвместно с клуба.
Подкрепа дойде и от Азия. Атакуващият полузащитник от индийско-японски произход Арата Изуми събра дарения от феновете в индийското първенство, а един от мачовете на неговия футболен клуб Пуне започна с минута мълчание.
Минута мълчание и събрани дарения имаше и преди големия финал на първенството на Австралия. Той се игра само два дни след земетресението.
„Тези ужасни събития шокираха всички нас и аз искам Японската футболна асоциация да знае, че мислите на цялата футболна общност в Австралия са с тях в този момент", заяви шефът на Футболната федерация на Австралия Бен Бъкли по това време.
Само месец след трагедията от 11 март, женският национален отбор по футбол на Япония успя да отвърне на голямата доброта, която нацията получи от световната футболна общественост, по време на Световното първенство по футбол за жени в Япония.
„До всички наши приятели по света - благодарим за вашата подкрепа", се четеше на плакат, издигнат на стадиона след победата на Япония над Швеция в полуфинала. В последствие японките спечелиха и титлата.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ