Финландия размаза САЩ и грабна бронза

Селекцията на Финландия спечели бронзовите медали в турнира по хокей на лед на Зимните олимпийски игри в Сочи, след като днес скандинавците разбиха с 5:0 (0:0, 2:0, 3:0) финалиста от Ванкувър 2010 САЩ.

По този начин Финландия защити бронзовите си отличия отпреди четири години, докато американският отбор разочароващо остава без медали на тазгодишната Олимпиада.

На 1/2-финалите САЩ отстъпи на действащия шампион Канада, докато Финландия преклони глава пред Швеция.

Последен мач с екипа на Суоми изигра голямата легенда на финландския хокей Тиму Селане. 43-годишният великан отбеляза два от головете в мрежата на САЩ, завършвайки по положителен начин международната си кариера.

С тези два гола Тиму Селане стана най-възрастният голмайстор на олимпийски хокеен турнир и вече има четири спечелени медала.

4068188

Още по едно попадение добавиха Юси Йокинен в 22-ата минута, както и Юсо Хиетинен (в 47-ата) и Оли Мяятя в 54-ата.

Финландците бяха един от четирите отбора, които пропуснаха първия плейофен кръг, завършвайки на 2-о място в група В. Финландците отнесоха на четвъртфинал домакините от Русия с 3:1, а след това на полуфинала отстъпиха на съседите от Швеция с 1:2.

4068190

След нулева първа третина финландците нанесоха, скандинавците нанесоха своя удар в началото на втората част. В първите 98 секунди резултатът стана 2:0 за тях, като попаденията на Теему Селане и Юси Йокинен паднаха в рамките на 11 секунди.

Американците изглеждаха тотално немотивирани и след втората почивка, а това доведе до нови три гола в тяхната врата. Юусо Хиетанен и две попадения при числено превъзходство на Селане и Оли Мяятя оформиха крайното 5:0. Вратарят на Финландия Туука Раск спаси 26 удара към рамката, като записа първа суха мрежа в турнира.

4068187

Американците, които бяха на второ място преди четири години, имаха възможност да вкарат, след като получиха два наказателни удара в игровото време, но Патрик Кейн ги изтърва и двата.