Финална сирена: Много драма и прекрасен старт на плейофите в НБА

галерия:

снимка: БТА

Sporta.bg има удоволствието да ви представи нова рубрика, която ще трае от началото до самия край на плейофите в Националната баскетболна асоциация - "Финална сирена".


В този коментар нашият анализатор на най-силното първенство на планетата Иво Вецев ще ви представи интересни факти и статистики от всеки един от двубоите от изминалата нощ, включително и неговия поглед върху случващото се отвъд Океана.


Както вече ви информирахме, плейофите в НБА започнаха с пълна сила, като не липсваше драма, но в крайна сметка фаворитите грабнаха победи и поведоха с по 1:0 в своите серии.


Как обаче се стигна до това и какво да очакваме от предстоящите серии, може да прочетете в следващите няколко минути.

 

Ню Йорк Никс - Бостън Селтикс 85:78

 

Този двубой беляза старта на елиминациите в НБА, а в него имаше всичко това, което очаквахме от кръвните врагове в Източната конференция - драма, обрати, здрава игра, мръсни номера и....един Кармело Антъни.

 

Срещата се развиваше по вкуса на Селтикс, след като възпитаниците на Док Ривърс успяха да изолират нападателите на Никс, принуждавайки ги да стрелят от средно и далечно разстояние, и то почти винаги с човек пред себе си. От своя страна в голям период от срещата Бостън стреляше над 50% точни стрелби, докато защитата се представяше на отлично ниво.

 

 

През третата част атаката на гостите беляза сериозен спад, но Ню Йорк продължаваше да има затруднения в организирането на своето нападение и Бостън водеше с 3 точки преди последните 12 минути.

 

Те бяха катастрофални за Селтикс, които отбелязаха едва 8 точки, а в същото време допуснаха 8 грешки в нападение, благодарение на страхотната игра в защита на Джейсън Кид и Джей Ар Смит. Мело пък се разигра още повече и вкара 4 от 5 стрелби в края, за да донесе победата на старта за своя тим.

 

Джеф Грийн завърши срещата с 26 точки, но едва 6 дойдоха през второто полувреме, а негови грешки допринесоха за обрата на "бричовете". Пол Пиърс завърши с 21, но липсата на Рейжон Рондо го принуждава често да играе като гард, което носи допълнително физическо напрежение на крилото. Кевин Гарнет беше бледа сянка на себе си с едва 33% точна стрелба, а Джейсън Тери и Кортни Лий, които трябва да покажат качествата си, ако Бостън иска да продължи напред, вкараха общо 4 точки, като не вкараха нито един кош от игра.

 

 

От своя страна, Никс видяха, че трябва да се играе защита срещу Бостън, въпреки че гостите са без титулярния си плеймейкър. Освен това Тайсън Чандлър едва се крепи заради силни болки във врата, което означава, че останалите трябва да поемат неговата роля, а Никс определено страда в подкошието без най-добрия си защитник.

 

К-Март направи нужното, за да подкрепи Чандлър, като вкара решаващи 10 точки, а към тях добави 9 борби - 5 от тях в нападение. Кид пък използва богатия си опит и в последните 12 минути се раздаде максимално в защита и открадна няколко ключови топки.

 

Всичко в серията обаче ще зависи от Кармело Антъни за Никс и Джейсън Тери и Джеф Грийн за Селтикс. Бостън трябва да затегне още повече защитата срещу Антъни, тъй като Мело е машина за точки и при малко повече пространство в своя полза, винаги ще бележи. Снощи обаче неговите усилия можеха да не бъдат вънаградени с победа, ако Джеф Грийн не се беше загубил в края, и ако Джейсън Тери беше показал формата си от 2011 година, когато стана шампион с Маверикс. Ако Бостън има някакъв шанс в серията, то Грийн и Тери трябва да се нагърбят с повече отговорност, за да компенсират липсата на Рондо и възрастта, която все повече пречи на Кевин Гарнет.

 

Бруклин Нетс - Чикаго Булс 106:89

 

Лично за мен, резултатът в тази среща е изключително изненадващ, но е показателен за това какво представлява Чикаго без Йоким Ноа на терена и защо той трябва да спечели трофея за най-добър защитник в редовния сезон.

 

"Мрежите" буквално разпиляха своя противник, главно заради контузията на Ноа, която му пречи да играе повече от 20 минути на среща, като снощи той записа 13 в игра. Това се оказа напълно недостатъчно, тъй като Буузър трябваше да се наеме с неговата роля, което никога не носи успех на Чикаго. Уилямс (22 точки, 7 асистенции) правеше какво си иска със защита както на периметъра, така и под коша, докато Лопес без да блести мушна 21 за своите.

 

 

Опитите на Чикаго да дублират двамата в защита завършваха с пасове към Джо Джонсън и Джералд Уолъс, като и двамата стреляха с над 50% точност. Така се стигна и до тежката загуба, която изненада много хора.

 

Защитата на "биковете" се крепи основно на Ноа и без него в дефанзивните движения, Чикаго няма никакъв шанс в тази серия. Уилямс е в прекрасна форма и ще продължава да разбива защитата на Чикаго, а Тибоду няма алтернатива на Ноа. В нападение пък гостите бяха още по-трагични, като Денг вкара едва 6 точки при 11 стрелби.

 

 

За да има някакъв шанс отборът от "ветровития град" в серията, но Робинсън трябва да е дълго време на терена. За 20 минути снощи той вкара 17 точки, но Тибоду не го пуска в решителните моменти заради слабата му защита. Разликата между него и Хайнрих обаче, особено срещу Дерън Уилямс, не е особено голяма и треньорът трябва да се възползва от нисичкия гард. Денг също трябва да оправдае високата си заплата, особено в нападение, а за Буузър е време да научи дефанзивните ротации в отбора.

 

Лос Анджелис Клипърс - Мемфис Гризлис 112:91

 

Мемфис Гризлис се счита за отбора, който разполага с най-доброто дуо под коша в лицето на Марк Гасол и Зак Рандолф, но двамата бяха разбити от Ел Ей Клипърс, който показа страхотна игра, дълбочина в отбора и може да се счита за един от отборите, който може да спре Оклахома към титла в Западната конференция.

 

Мемфис разполага с отлична и защита и прекрасни борци под кошовете, но "ножиците" разбиха своя съперник именно с най-силните оръжия на противника. Домакините позволиха на Мемфис да стреля 46.5% (срещу 55.4% в своя полза), имаха 4 откраднати топки, а решаваща се оказа разликата при борбите - 47 срещу едва 23. Именно този аспект реши двубоя.

 

 

Клипърс вкараха 25 точки срещу 5 при втори шансове от борби в нападение. В началото Тони Алън и Зак Рандолф пък бяха застрашени от фаулове и седнаха на пейката рано-рано. Джаред Бейлес задържаше гостите в мача с 19 точки, но когато Гризлис се приближаваха до своя съперник, Клипърс се обръщаха към своята резервна скамейка, която отново беше страхотна - Бледсоу завърши 15 точки и 6 борби, Кроуфорд с 13 точки, а Барнс с 10. Крис Пол пък беше отново над всички с 23 точки и 7 асистенции.

 

Срещата показа наглед, че "гризлитата" нямат нужния капацитет за дълго пребиваване в плейофите. Резервната скамейка на тима е къса, а при слабо представяне за Гасол или Рандолф цялата схема на Мемфис се срива. Ако отборът успее да се съвземе бързо и започне да печели битката в подкошието, Гризлис може и да имат шанс, но Клипърс имат много оръжия в арсенала си и едва ли ще позволят изненада в серията. Независимо, че гостите са с една от най-добрите защити в лигата, те ще трябва да се примирят с поражението, а точно в плейофите ще се усети максимално липсата на Руди Гей.

 

 

Денвър Нъгетс - Голдън Стейт Уориърс 97:95

 

Очакваше се тази серия да започне бляскаво, но това далеч не беше така, тъй като и двата отбора изглеждаха много, много притеснени през целия двубой. Стеф Къри не можеше да намери стрелбата си, Джарет Джак, Лаундри и Лий последваха неговия пример, но "войните" успяха да компенсират със защита, която блокира най-силното оръжие на домакините - бързата атака и точките в подкошието.

 

До голяма степен това се дължеше на липсата на Кенет Фарийд, който определено е Х-факторът на този отбор, но Джордж Карл ще може да го използва най-късно в третата среща и тогава "златните буци" ще изглеждат по много различен начин.

 

Чандлър и Игуодала бяха далеч от най-добрите си игри през сезона, но въпреки това се намери човек, който да донесе победата на тима и да продължи серията от 24 поредни домакински победи на Денвър - Андре Милър. В изключително равностоен мач, в който нито един от двата отбора нямаше осезаемо предимство (голдън Стейт имаше 18 срещу 11 грешки, но отборът наваксваше от борбите), ветеранът буквално превзе игрището в последните 12 минути.

 

 

Той отбеляза 18 от своите 28 в края, включително и секунди преди края, когато вкара решителните 2 точки и донесе успеха на своите. Голдън Стейт така и не се ориентира към неговата игра, а гостите рядко го дублираха в защита, което в крайна сметка им попречи да спечелят първия двубой.

 

Добрите впечатления, които Голдън Стейт остави, обаче могат да останат само в историята, ако контузията в бедрото на Дейвид Лий се окаже сериозно. Реализатор №2 на отбора излезе в края на двубоя, а ако се наложи да пропусне серията, то тогава Денвър вероятно ще се справи по-лесно срещу №6 в Западната конференция.

 

Завръщането на Кенет Фарийд определено ще даде нов облик на Нъгетс, но Уориърс доказаха, че няма да са боксова круша, а серията обещава да е много динамична и равностойна. Положението на Дейвид Лий обаче може да се окаже решаващо, като негова сериозна контузия ще е голям удар по амбициите на Голдън Стейт за класиране на полуфинал на Запад.

 

Иво Вецев, sporta.bg