Елан спечелиха всички призови места в първенство по ветроходство

На завършилото в Несебър държавно първенство за килови яхти, генерален победител в регатата и безапелационнен шампион в клас IRC Racer за пореден път стана екипажът на ветроходна яхта Елан 410 с име Венид Яхт и шкипер Георги Михов.

Състезанието бе организирано от Българска федерация по ветроходство и се проведе в акваторията на Несебърският залив. В него взеха участие 18 яхти с общо 160 човека екипаж. Основната битка за призовото място се състоя между дългогодишните републикански шампиони от яхта "Петра" с шкипър Никола Дуков и екипажът на "Венид Яхт".

В клас Cruiser победата грабна яхта "Елан 434" с шкипер Димитър Василев, а в клас Classic на първо място се класира ветроходна яхта Conrad 25 R, с шкипер Коста Стергидов. Оспорвана беше и битката в клас IRC Cruiser, където екипажът на ЛЗ Яхтинг, с шкипър Лъчезар Братоев измъкна второто място "под носа" на екипажа на яхта "Елан 514".

Двете яхти завършиха с равен брой точки, но в петата гонка шкиперът на яхта "Елан 514" Георги Митев направи фал старт и се наложи да стартира отново и не успя да навакса загубеното време. Това доведе до класирането им на трето място.

След тридневните оспорвани гонки, и заемането на всички челни места, шкипърите на яхтите Елан доказаха, че те са най - бързите ветроходни лодки по нашето крайбрежие. Въпреки тежките метеорологични условия, силната конкуренция и напрежението, надпреварата премина под знака на толерантно и спортсменско отношение.