Домрачова няма спирка, взе трета титла в Сочи

Даря Домрачова спечели олимпийската титла в масовия старт на 12,5 километра по биатлон.

Така Домрачова си осигури трета титла от Олимпийските игри в Сочи и се превърна в една от героините на Олимпиадата.

До този момент биатлонистката от Беларус триумфира със златото в преследването на 10 километра и в индивидуалния старт на 15 километра, а сега се окичи и със златото в масовия старт.

По този начин тя се превърна в първата биатлонистка, която грабва три златни медала на едни Игри. Сред мъжете по подобно нещо е постигал само легендарния Оле Ейнар Бьорндален, който през 2002 година в Солт Лейк Сити спечели четири златни медала.

В центъра за ски бягане и биатлон "Лаура" 27-годишната Домрачова финишира с време 35:25.6 минути, допускайки една единствена грешка в четирите стрелби и след световната титла в дисциплината, сега грабна и олимпийско злато.

4066514

На второ място днес завърши Габриела Соукалова от Чехия, а трета се нареди норвежката Тирил Екхоф. Соукалова изостана на 20.2 секунди зад Домрачова. Тя също допусна само една грешка в стрелбата и поддържа напрежението до край. За 24-годишната чехкиня това е първи медал в Сочи. след като остана четвърти в преследването на 10 километра и в индивидуалната надпревара на 15 километра.

4066529

Третата - Тирил Екхоф, финишира на 27.3 секунди зад победителката и записа най-доброто си постижение в своята кариера. Подобно на Домрачова и Соукалова, Екхоф също допусна само една грешка в стрелбата. След последната стрелба тя се движеше четвърта зад германката Еви Захенбахер-Щеле, която бе безгрешна на огневия рубеж, но демонстрира страхотно бягане и успя да спечели място на подиума.

4066517

Ако германката бе удържала позицията си, щеше да донесе първи медал на своята страна в женския биатлон на Игрите в Сочи. Утеха за 32-годишната Захенбахер-Щеле остават нейните две олимпийски титли в ски-бягането. Тя е златна медалистка в отборния спринт от Ванкувър 2010 и с щафетата на Германия на 4 по 5 километра от Солт Лейк Сити 2002, а има и още три сребърни олимпийски медала в ски-бягането.

4066515

Олимпийската шампионка в масовия старт Магдалена Нойнер от Германия не защитаваше титлата си от Ванкувър, тъй като прекрати състезателната си кариера. Сребърната медалистка в дисциплината от Игрите в Канда Олга Зайцева разочарова и със само една грешка при третата си стрелба тя завърши 24-а на 2:48.6 минути зад Домрачова.

Носителката на Световната купа и шампионка в масовия старт от Световното първенство в Руполдинг през 2012 Тора Бергер също имаше лош ден и след падане по трасето се класира 15-а с две грешки и изоставане от 1:42.2 минута.

4066513

Олимпийската шампионка в спринта в Сочи Анастасия Кузмина от Словакия водеше след първата стрелба, но в следващите три стрелби допусна цели 5 грешки и завърши на 27-а позиция на 3:24.7 минути след Домрачова.

Състезанието днес премина без българско участие, тъй като в масовия старт участват само най-добрите 30.