Руското правителство приключи подготовката за Сочи-2014, констатира "Комерсант".
Вчера пред кабинета бе представен окончателният доклад по подготовката за зимната олимпиада в Сочи, която стартира след 22 дни.
Като цяло тя е приключена - не бе съобщено за допълнителни искания към правителството или някакви отворени проблеми, резюмира вестникът.
От 7 януари действа единният пропускателен режим, започна и настаняването на персонала. Вече действат и 309 олимпийски обекта, а още 43 са пред пуск, информира строителният министър Михаил Мен.
Вицепремиерът Дмитрий Козак обяви окончателните директни разходи за провеждането на игрите: 99 милиарда рубли от бюджетната система и 115 милиарда рубли от частни инвестиции.
Игрите в Сочи ще наподобяват по параметри олимпиадата през 2010 г., но правителството засега не обсъжда доколко ще са рентабилни - да припомним, че игрите във Ванкувър в крайне сметка не донесоха печалба, посочва изданието.
Дискусията за възможните печалби занапред от "олимпийското наследство" - спортните обекти, ще продължи обаче поне до началото на 2015 г.
Федералните власти се мъчат да измислят как да не докарат инвеститорите до фалит, се казва в материала. С цел да бъде натоварена инфраструктурата, изградена на черноморския курорт, премиерът Дмитрий Медведев предложи по-рано Сочи да се превърне в игрална зона със специални туристически сектори, напомня "Комерсант".
Руската банка Внешекономбанк ще предостави отсрочка до 2015 г. за плащанията по заемите на частни инвеститори, участвали в изграждането на олимпийската инфраструктура.
Правителството обаче няма да решава проблема с използването на обектите след игрите за сметка на държавни компании. На ресорните ведомства ще бъдат прехвърлени само газопроводът и електропроводите в района, пише "Росийская газета", като се позовава на вицепремиера Козак.
Според премиера Медведев Сочи е станал "по-благоустроен град" с "по-съвършен архитектурен облик", което обещава комфорт и сигурност за гостите на олимпиадата. Спортният министър Виталий Мутко заяви, че Сочи очаква над 1 милион спортни фенове, а още 3 милиарда души ще гледат игрите по телевизията.
Все още има и билети, и места в хотелите на Сочи. Според шефа на оргкомитета Дмитрий Чернишенко 70 на сто от билетите вече са продадени - главно чрез интернета, но се пази специална квота за зрители, пристигащи на място.
Градът очаква към 6000 участници и официални лица, включително 3000 спортисти от над 90 страни, които ще започнат тренировки след две седмици. Междувременно в района вече работят 1500 журналисти, каза министър Мутко.
Медведев разпореди Сочи да бъде превърнат в курорт на световно равнище, пише в заглавие "Комсомолская правда". Премиерът постави задача градът да стане основният туристически център в Русия.
По думите му вече действат всички обекти в крайбрежния и планинския клъстер на Сочи, спазват се стандартите за сигурност, подобрени са екологичните условия, създадена е подходяща среда за инвалиди.
Според местния губернатор Александър Ткачов в Сочи ще бъдат посадени 25 000 декоративни дръвчета, а за поддържане на чистотата в целия регион ще дежурят допълнително 25 000 доброволци. "Сочи е чист като сълза на комсомолка" - вицепремиерът Козак заяви, че няма никакви кражби на олимпийския строеж, пише "Утро".
Според Козак руската Сметна палата и федералната надзорна служба Росфинмониторинг не са открили нецелеви разходи, а само "лоши разходи" - за опазване на околната среда, пояснява електронният вестник.
Обаче напомня по-раншни съобщения, според които чакълът за строежа е струвал двойно по-скъпо, отколкото другаде, доклади на Сметната палата за преразход от 15,5 милиарда рубли, подозрения в злоупотреби срещу бившия вицепрезидент на руския олимпийски комитет Ахмед Билалов, емигрирал във Великобритания.
Покривите на обектите се рушат от падналия сняг, всяка буря унищожава бреговата защита, а лъвския пай от олимпийските поръчки получиха главно добри приятели на президента, твърди "Утро", според който хората в Русия отдавна са кръстили игрите "корумпиада".
Неотдавна членът на МОК и президент на Международната федерация по ски Джан-Франко Каспер заяви на всеослушание, че се разграбват близо една трета от средствата, отпуснати за олимпиадата.
Швейцарецът не се позова на източник и изявлението прозвуча доста странно. За пръв път обаче високопоставен функционер на МОК открито заяви, че в Сочи има корупция. Макар да не посочи конкретни доказателства, това със сигурност ще се отрази на реномето на игрите.
А то бездруго е под въпрос, след като мнозина политически дейци и звезди от шоубизнеса заявиха, че няма да дойдат в Сочи, изтъква изданието. Тъй че руската държавна пропаганда решава днес трудна задача - трябва спешно да промени формираната представа за олимпиадата като триумф на корупцията в Русия, добавя "Утро".
Етикети:Локомотив Пд | Сочи 2014
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ