България ще участва в квалификациите за Европейското и Световно първенство по фигурно пързаляне

България спечели правото да участва в квалификациите в категориите мъже и спортни двойки на Европейското и Световно първенство по фигурно пързаляне през следващата година, съобщиха за БТА от БФКънки.

Това се случи при първия старт в международно състезание - на турнир в Грац (Австрия) на Манол Атанасов и на спортната двойка Лери Кенчадзе и Елисавета Макарова. Те събраха необходимия брой точки за техническа стойност за участие в квалификациите на двете големи състезания.

Европейското първенство ще се проведе в Шефилд (Великобритания) от 23-ти до 29-ти януари следващата година, а Световното първенство - в Ница (Франция) от 26-ти март до 1-ви април.

В Грац Манол Атанасов се нареди на 14-то място при мъжете с актив от 133.17 точки в конкуренцията на 23-ма фигуристи. Спортната двойка Кенчадзе/Макарова е на шесто място със 101.21 точки.

Турнирът в Грац бе за всички възрастови групи, а България участваше с доста състезатели. В трети клас момчета Иво Гатовски е 10-ти, а при момичетата - Василена Якимова е 21-ва.

В категория 10-13 години победителка стана българката Яна Божилова. При 9-11 години трета се класира Александра Фейгин, Дара Гяцова е шеста, а Сиана Стефанова - девета. Марк Симеонов е втори при момчета родени след 2001-ва година.