България откри волейболния турнир в Лондон с бърза победа над домакините (снимки)

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол започна с очаквана победа участието си на Олимпийските игри в Лондон. "Лъвовете" откриха волейболния турнир в британската столица с категоричен успех с 3:0 (25:18, 25:20, 26:24) над домакините от Великобритания, за които това е дебютно участие на Олимпиада (виж галерия от мача>>).

Волейболистите ни не срещнаха никакви затруднения срещу непретенциозния си съперник, който въпреки френетичната подкрепа на публиката, не успя да се противопостави на трикольорите, които започнаха олимпийския си поход в почти тренировъчно темпо и заслужено се поздравиха с бърза победа.

Селекционерът на трикольорите Найден Найденов започна срещата с Георги Братоев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров, Николай Николов и Тодор Алексиев и те не го разочароваха. Българските национали натрупаха преднина от няколко точки още в началото на срещата и просто поддържаха аванса си до края на гейма. Първото техническо прекъсване в срещата дойде при 8:4 за "лъвовете", на второто те вече водеха с 5 точки - 16:11, а краят на гейма дойде при резултат 25:18.

Втората част започна подобно на първата и на техническото прекъсване България отново водеше с 4 точки - 8:4. След това обаче трикольорите допуснаха леко отпускане, което позволи на домакините да направят серия от точки и да се доближат максимално зад нашите, стигайки до 10:9, но все пак на втория технически период българите дръпнаха с три точки - 16:13. После възпитаниците на Найден Найденов усетиха, че поведението им може и да им изиграе лоша шега и веднага се мобилизираха, за да възвърнат обичайната си преднина от 4-5 точки, която спокойно запазиха до края на гейма, повеждайки с 2:0 след 25:20.

В третия гейм британците дадоха всичко от себе си, за да се представят колкото се може по-достойно, докато в българския отбор зачестиха непредизвиканите грешки и така домакините за първи път в мача водеха на първата техническа пауза - 8:6, като успяха да запазят преднината си и на второто техническо прекъсване за 16:15.

След това двата отбора заиграха точка за точка, преди британците да успеят да се откъснат с две точки - при 21:19, което принуди Найден Найденов да вземе прекъсване. След него "лъвовете" заиграха с максимална концентрация и това даде своя резултат. Постепенно България изравни, за да се стигне до 23:23, а след това дойде и първия ни мачбол при 24:23 след чудесна блокада на Тошко Скримов. Британците обаче успяха да го отразят, но при втория си шанс, трикольорите затвориха гейма, а с това и мача след 26:24.

Най-полезни за България бяха Тодор Скримов и Владимир Николов с по 14 точки. Николай Николов добави 10, а Виктор Йосифов и Тодор Алексиев се отчетоха с по 8 пункта. Топреализатор в мача стана британецът Марк Плотцър със 16 точки, а вторият най-резултатен волейболист в тима на домакините бе Дани Бейкър с 11 точки.

Следващата среща на волейболистите ни в Лондон е срещу шампиона в Световната лига от София 2012 - Полша. Двата отбора излизат един срещу друг във вторник (31 юли), от 13:30 часа българско време. Освен "Дружина Полска" и Великобритания, останалите три отбора в нашата група А са Аржентина, Австралия и Италия.

Великобритания - България 0:3 (18:25, 20:25, 24:26)

България: България: Георги Братоев - 2 точки, Владимир Николов - 14, Тодор Алексиев - 8, Тодор Скримов - 14, Николай Николов - 10, Виктор Йосифов - 8, Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев - 1)

Старши треньор: Найден Найденов
Помощник треньор: Камило Плачи

Великобритания: Бен Пайпс - 5 точки, Дани Бейкър - 11, Нейтън Френч - 8, Марк Плотцър - 16, Марк Макгивърн - 3, Кристофър Ламонт - 2, Даниъл Хънтър-либеро (Джейсън Хелдън - 1)

Старши треньор: Хари Брокинг
Помощник треньор: Джоел Бенкс

Зала: "Ърлс Корт" - 9000 зрители