Йозеф Блатер: Това е исторически ден за футболната игра

снимка: БТА

Президентът на ФИФА Йозеф Блатер даде интервю пред официалната уебстраница на централата, обсъждайки вчерашното революционно решение, което ще отбележи и вкарването на видеотехнологии във футбола.


Технологията за проследяване на движението на топката около голлинията на вратата бе приета официално от Борда на международната футболна асоциация (IFAB). Тя ще влезе в употреба на Световното първенство по в Бразилия през 2014, а дебютът й би трябвало да видим още на Световното клубно първенство през декември. Системата ще бъде използвана и в турнира за Купата на конфедерациите.


Йозеф Блатер от своя страна посочи, че за еволюцията на футбола е било неизбежно този ден да настъпи, особено след случилото се в двубоя между Англия и Германия на Мондиал 2010 в ЮАР.


- Колко значим е този ден за футбола?

- 5 юли 2012 ще остане исторически ден за футбола, както и за Борда на международната футболна асоциация. Намираме се в 127-ата година от съществуването на организацията, като решението за вкарване на видеотехнологиите в играта бе тяхно. Говорим за едно много модерно решение, което да приложим във футбола. Това е важно, защото главната цел на играта е отбелязването на голове. С новите техники и тактики, това вече е доста по-трудно, като тук идва ролята на технологиите - да помогнем за идентифицирането на едно попадение, когато такова бъде реализирано. Всичко е в помощ на съдиите. Имаше много призиви за подобни технологии, като сега мога да кажа, че най-сетне го направихме.


- Звучите така, сякаш сте щастлив и доволен от взетото решение...

- Щастлив съм. Доволен съм, че ще продължим да вървим напред. Когато става въпрос за турнир на най-високо ниво, както и за решаващия момент от него, трябва да разчиташ на технологията, ако това е възможно. Ако не го правиш, тогава нещо не е в реда на нещата. Промених своя собствен възглед относно видеотехнологиите, след като видях какво се случи на Световното първенство в ЮАР през 2010 (незачетения гол на Франк Лампард срещу Германия, б.а.)


- Това ли бе ключовият момент според вас?

- Мисля, че да. Казах сам на себе си - "ти си президентът на ФИФА, не можеш да позволиш нещо подобно да се случи и на следващото Световно първенство". Поради това и още през есента на 2010 стартирахме тестове на технологията. Ето, че сега настъпи и времето за това. Системата е на наше разположение, като главната ни цел е да бъдем напълно готови за Мондиал 2014 в Бразилия.


- Веднъж казахте, че "футболът не бива да губи човешкото си лице". Случи ли се това?

- Това не е опасна иновация, стига всичко да остане фокусирано върху голлиниите на вратите. Не желая да има технологии никъде другаде. Моето желание е футболът да запази човешкия си облик, като това ще бъде и целта ми, докато все още съм президент на ФИФА. Нека видим как ще проработи това. Целта на системата е единствено да бъде в помощ на рефера, не бива да го забравяме.


- Сигурен ли сте на сто процента, че в бъдеще технологията ще остане фокусирана единствено върху голлинията? А не например и върху правилото за засада?

- Да, става въпрос единствено за голлинията. При всички положения, би било много трудно да използваме технологията за нещо, подобно на правилото за засада.


- Какво почувствахте, когато видяхте незачетения гол на Франк Лампард в Южна Африка?

- Абсолютно загубих всякаква дума. Дори не бях в състояние да реагирам. Бях толкова шокиран, че голът не е признат за редовен. На следващия ден, когато успях да се съвзема, направих декларация, че е време да започнем да мислим върху въпроса с видеотехнологиите.


- Какво си помислихте, когато видяхте и незачетеното попадение на Украйна на Евро 2012? Това не компрометира ли работата на асистент-съдиите, които стоят точно зад голлинията, но въпреки това не бяха в състояние да отсъдят?


- Не. Основната грешка в случая бе това, че асистент-съдията бе поставен в ситуация да определи, дали има гол или не. Но това не е съвсем правилно. Човешкото око не може да проследи скоростта на топката, освен ако тя не се движи бавно. Човек не е способен да прецени при изстрел с подобна скорост. Невъзможно е. Задачата на асистентите не е да решават при подобни ситуации.


- Някои първенства и държави няма да бъдат способни да си позволят видеотехнологиите. Това ще бъде ли проблем?

- Предлагаме видеотехнологиите за турнирите на най-високо ниво. Там, където е от голямо значение да сме сигурни, дали има отбелязан гол или не.


- Идеята е технологиите да бъдат в действие за следващото Световно първенство?


- Това е планът, да. Също така, ще използваме системата за Купата на конфедерациите и тазгодишното Световно клубно първенство.