Йордан Йовчев каза "сбогом" на активния спорт с високо вдигната глава

снимка: bgolympic.org

Феноменът на световната и българската гимнастика Йордан Йовчев не успя да се добере до призовата тройка в последното си състезание като гимнастик, след като остана на 7-о място във финала на халки.

 

39-годишното величие постигна пореден страхотен успех, след като никой не му даваше шансове да влезе в топ 8 на коронната му дисциплина, но въпреки това той демонстрира безграничната си класа и стигна до заветния финал на 6-ата си поредна Олимпиада, след като дебютира още през 1992-а година в Барселона.

 

Йовчев започна много уверено съчетанието си, но с увеличаване на трудността на изпълнението му се забелязаха няколко грешки, които не останаха незабелязани от съдиите. При отскока пък той почти успя да се приземи безпроблемно, но в крайна сметка дясното му коляно докосна земята.

 

Заради тези грешки един от най-добрите гимнастици в световната история получи оценка 8.508 за изпълнение - седма оценка, като по този показател изпреварва само Молинари. За сложност пък получи 6.600 точки, а крайната му оценка беше 15.108.

 

Йордан Йовчев обаче заслужава само адмирации, въпреки че не успя да завърши брилянтната си кариера с медал. До момента в Лондон той е един от малкото българи, които успяха да запишат силно представяне, а освен това той ще остане в историята като един от най-успешните български олимпийци.

 

Олимпийски шампион изненадващо стана Артур Набарете Санети от Бразилия, който шокира китайското величие на халките И Бин Чен.

 

Бразилецът беше последеният, който изигра своето съчетание и получи най-висока оценка за изпълнение - 9.100, а за трудност получи колкото и китаеца - 6.800. Това му даде общ сбор от 15.900, с което той победи Чен и го лиши от златния медал. (китаецът получи точно 9 за изпълнението си)

 

На трето място пък остана Матео Моранди, който записа същия резултат като трудност със лидерите, но изпълнението му заслужи 8.933 точки.