Ядрото на английския футбол - в Ливърпул и Уест Хям

галерия:

снимка: БТА

Манчестър Юнайтед стана шампион на Англия, Челси триумфира в Лига Европа, Манчестър Сити се гордее с финансовите си възможности, но младежкият национален отбор на „Трите лъва" напусна безславно Европейското първенство в Израел.

 

Това накара специалистите на Острова да направят обстоен анализ на грешките, които са допуснали с изграждането на селекцията на младежите и да се замислят защо се стигна дотам, че дори тази гарнитура на Англия не оправда големите очаквания.

 

Поради тази причина статистиците започнаха да пресмятат колко и в кой отбор точно бележат английските футболисти във Висшата лига.

 

Оказа се, че като цяло изявените английски нападатели или не се подвизават в местния елит, или се представят доста зле.

 

Забележете, че реализатор номер 1 сред английските нападатели не е нито Уейн Рууни, нито Тио Уолкът, нито Джърмейн Дефо, нито Даниел Уелбек, нито Андрю Керъл, нито Даниел Стъридж - настоящите английски национални остриета.

 

Най-много голове през кампания 2012/2013 е реализирал Рики Ламбърт от Саутхямптън, който има 15 попадения на сметката си и е 9-ти по този показател като цяло в шампионата на Англия.

 

Точно толкова голове има и ветеранът в халфовата линия на Челси Франк Лампард (толкова има и Димитър Бербатов), като с Тио Уолкът (14) се изчерпват англичаните в топ 10 на голмайсторите в Премиърлийг.

 

На практика нито Манчестър Юнайтед, нито Манчестър Сити, нито Челси биха се борили за титлата, ако разчитаха на английските си футболисти за отбелязването на голове.

 

Шампион щеше да е Уест Хям, ако се брояха попаденията на местните кадри.

 

30 от 45-те гола на „чуковете" са били дело на Кевин Нолан (10), Анди Керъл (7), Матю Джарвис (2), Марк Ноубъл (4), Джо Коул (2), Карлтън Коул (2), Гари О'Нийл (1), Матю Тейлър (1), Джеймс Томкинс (1).

 

Отборът щеше да има 71 точки, ако се брояха само головете на гореспоменатите англичани.

 

Втори в това импровизирано класиране е Ливърпул с 69 точки, което би трябвало да разнищи мита за „зависимостта" на „червените" от формата на Луис Суарес.

 

Ливърпул е и най-резултатният отбор, що се отнася до моментите, в които само англичани бележат попадения.

 

Англичаните в състава на мърсисайдци са реализирали общо 35 попадения, а 19 от тях са разделени между капитана Стивън Джерард (10) и нападателя Даниел Стъридж (9). Рахим Стърлинг има 2, Джонджо Шелви има 3, Стюарт Даунинг има 4, Джордан Хендерсън има 5, а Глен Джонсън - 1.

 

Благодарение най-вече на Рики Ламбърт, Саутхямптън щеше да е на 3-то място в класирането по точки според „английските" голове с 68 пункта. 4-ти е Челси, който най-много от фаворитите залага на попаденията на местните герои - 24 гола общо.

 

 

Юнайтед има 20 гола, дело на англичани, 13 от които са на сметката на Уейн Рууни. Арсенал е с 16 попадения, но цели 14 от тях са на Уолкът, а англичаните в Манчестър Сити са се разписвали 9 пъти.

 

Ако направим някакво сравнение с испанския шампионат, то Барселона има 55 попадения на футболисти от страната, докато Реал Мадрид - само 13.