WTA ще вземе мерки срещу виковете на тенисистките

снимка: БТА

Женската тенис асоциация обмисля да извърши промени, които да намалят виковете на тенисистките по време на мачове, тъй като много фенове и играчи се оплакват. Повод за новите критики срещу тъй нареченото „грухтене" е финалът на Откритото първенство по тенис на Австралия, който изправя двете най-викащи състезателки - Шарапова и Азаренка.

 

Една от съперничките на Маша в тениса сподели пред медиите, че виковете на рускинята, когато удря топката са досадни и твърде силни.

 

Интересното е, че №8 в световния тенис Агниешка Радванска критикува единствено Маша, но не и своята приятелка Азаренка, която я отстрани на четвъртфинала на Откритото на Австралия, чиито викове са не по-малко досадни от тези на Шарапова.

 

„Всеки може да издава звуци, това е тенис", сподели №8. „Но мисля, че някои са просто твърде шумни и това не нормално. Ако WTA иска да направи нещо по въпроса, аз нямам нищо против".

 

„Свикнала съм с виковете на Азаренка, но при Мария това е непоносимо. Смисъл, просто е твърде силно и изключително досадно", завърши тенисистката.

 

Женската тенис асоциация (WTA) ще се опита да редуцира тези „грухтения", от които се оплакват твърде много тенисистки. В момента даден играч може да бъде наказан за умишлени създаване на пречки, с които целят да нарушат ритъма на техния съперник. Засега, по-сериозни действия срещу крясъците не са взимани.

 

„Грохтенето" в женския тенис е проблем, чийто корени датират още от времето на Моника Селеш през 90-те години на 20-и век. От тогава насам, много тенисистки използват викове, които им дават предимство в определени случаи. На такова мнение е и вече бившата №1 в света Каролине Возняцки, която заяви, че някои играчи издават тези „звуци" нарочно.

 

WTA даде изявление, в което казва, че е наясно с проблема, който притеснява както играчи, така и фенове.

 

„В момента сме в процес на проучване как да редуцираме виковете, особено при младите играчи. Тези мерки няма да бъдат срещу по-опитните състезатели, тъй като цял живот са тренирали и са учени по този начин. Трябва да обърнем внимание на оплакванията на фенове и играчи и внимателно да прегледаме правилата и политиката на обучение на младите."

 

От своя страна, двете финалистки на Откритото на Австралия заявиха, че нямат намерение да спрат с виковете по време на мач.

 

Азаренка, която утре ще се бори за първа титла от Големия шлем, сподели, че е започнала с „грухтенето" докато е била малка, защото е имала нужда от повече сила като удря топката.

 

„Не мога да говоря от името на други, затова говоря за себе си. Аз съм това, което съм, така се научих да играя. Така контролирам дишането си, което ми помага за бързото придвижване по корта. Аз и Мария със сигурност не сме единствените, които използваме тази техника на дишане", заяви 22-годишната тенисистка, която ще изиграе своя първи финал на Голям шлем в Австралия.

 

След победата си над Петра Квитова в полуфинала на турнира Шарапова също коментира критиките, отправени към нея по повод нейните крясъци и викове на корта.

 

„През цялата си кариера играя по този начин, с тези викове. Досега никой важен за мен човек не е изразил своето неодобрение към това. Нито ще спра да го правя, нито ще го променя по някакъв начин", заяви „кралицата на грохтенето", чиито викове са със сила от 105 децибела, което се равнява на рева на лъв.