Джокович оцеля срещу Мъри и ще защитава титлата си в Мелбърн

Световният номер 1 Новак Джокович ще защитава титлата си на Australian Open, след като надделя в гладиаторски двубой с Анди Мъри в повторение на миналогодишния финал. Сърбинът се наложи с 6:3, 3:6, 6:7(4), 6:1, 7:5 в тенис маратон, продължил близо пет часа.

В спор за титлата Новак Джокович ще срещне Рафаел Надал, който вчера отстрани Роджър Федерер в другия полуфинал.

В началото на мача двамата си размениха по един гейм, след което Джокович проби сервиса на Мъри и поведе с 3:1. Шотландецът обаче веднага върна пробива, но след това направи много слаб гейм и допусна нов пробив, този път на нула и Ноле си върна преднината от два гейма - 4:2. Стигна се до 5:3 и сервис за Джокович, при който той не сгреши, за да вземе първия сет с 6:3 след 47 минути игра.

Втората част се превърна в сет на пробивите. Първият беше за Джокович, за да поведе с 2:0, но веднага след това Мъри му го върна, изравнявайки за 2:2. Последва нов пробив за британеца и той поведе с 4:2. Джокович на свой ред проби подаването на съперника си, но след това Мъри стигна до третия си пореден пробив в този сет и при 5:3 взе сервис гейма си, за да изравни резултата в сетовете.

Джокович явно имаше някакви проблеми с дишането, защото не изглеждаше никак добре, но все пак успя да вземе сервирането си в началото на третия сет. Мъри изравни и след това стигна до пробив, но в следващия гейм сърбинът веднага го върна, изравнявайки за 2:2.

След това двамата печелеха подаванията си до 5:5, когато Мъри отново стигна до пробив, но нервите му не издържаха и той пак допусна Джокович да го пробие, вкарвайки сета в тайбрек. В него двамата тенисисти си размениха по 2 минипробива за 3:3, след което британецът спечели следващите три точки и при 6:3 имаше три сет пойнта. Джокович върна единия, но Мъри спечели втория, затваряйки сета със 7:4 точки, за да поведе с 2:1.

В четвъртата част Джокович, който в предишните два сета едва се движеше по корта, започна да играе все едно сега започваше мача. Сервисът му също заработи и той буквално разби опонента си, давайки му само един гейм - 6:1, за да вкара мача в пети решителен сет.

В него сърбинът продължи да играе много мощно, като Мъри с мъка вземаше сервис геймовете си и логично се стигна до пробив за Джокович и 4:2. След това двамата си размениха по един гейм и при 5:3 Ноле сервираше за място на финала.

За да бъде драмата пълна обаче, шотландецът спечели подаването на Джокович, при това на нула и върна пробива, не позволявайки на сърбина да затвори мача. Стигна се до 6:5 за Ноле и сервис за Мъри, при който Джокович реализира най-важния си пробив в мача и най-накрая изтръгна победата в среща, превърнала се в тест за издържливост за двамата тенисисти.