Бразилският национален отбор по футбол ще излезе за своя 8-и полуфинал в историята на световните футболни първенства.
„Кариоките“ са най-успешният футболен национален тим със своите пет спечелени световни титли. Освен спечелените трофеи те има още два загубени финала и едно отпадане на полуфиналите през 1938.
Не трябва да забравяме, че на Мондиал 1950 (когато Бразилия губи финала), Мондиал 1974 и Мондиал 1978 няма полуфинали, а втора групова фаза, след което отборите се класират директно на финала.
Според резултатите на тези отбори в групите обаче ФИФА прави класиране и така Бразилия е на второ място на Мондиал 1950, на 4-то място през 1974 и 3-то място през 1978 без да играе на полуфинал.
Бразилия е единствената държава, която не е пропускала нито едно световно първенство от 1930-та година.
Мондиал 1938: 14 юни
Италия – Бразилия 2:1
голмайстори: 51' Колуси, 60' Меаца (д); Ромеу 97'
Бразилия срещу Италия е големият полуфинал очакван от всички на Световното първенство 1938. „Селесао“ прави огромна грешка като решава да даде почивка на своя голмайстор Леонидас (тогава смени не са разрешени).
Бразилците са убедени, че ще се класират за финала. В самият двубоя Бразилия има преимущество, но играчите не са ефективни
и не могат да вкарат гол. Италия на свой ред бележи два гола дело на Колауси и Меаца от дузпа. Бразилците надигат вой за отсъдената дузпа, като заплашват да откажат мача за третото място, но това не се случва и те взима бронзовите медали след 4:2 над Швеция.
Мондиал 1958: 24 юни
Франция – Бразилия 2:5
голмайстори: Фонтен 9', Пиантони 83'; Вава 2', Диди 39', Пеле 52', 64', 75'
Така в полуфиналите се срещат отборите на Франция и Бразилия в един от най-интересните мачове на Мондиал 1958.
С два бързи гола резултатът е 1:1. Тогава се стига до ударът на Диди, който е запомнен от целия свят. Феноменалният бразилски халф изпълнява удар в стил „падащ лист“, който по-късно ще бъде основно оръжие на играчи на Жуниньо Пернамбукано, Кристиано Роналдо и други. Именно това е първият футболист станал известен с такова изпълнение. Французите не се предават, но тогава на фона излиза отново младия Пеле, който реализира хеттрик за 23 минути и отказва французите от мача.
Мондиал 1962: 13 юни
Бразилия – Чили 4:2
голмайстори: Гаринча 9',32', Вава, 47', 68; Торо 42', Санчес 51' (д)
Бразилският тим спира устрема на домакините в шоуто на Гаринча и Вава, които бележат по два гола за успеха и пътя за титлата вече е отворен.
Мондиал 1970: 17 юни
Уругвай – Бразилия 1:3
голмайстори: Кубия 19'; Клодоалдо 44', Жаирзиньо 76'. Ривелиньо 89'
Един много интересен сблъсък, който е спечелен от може би най-добрия отбор на Бразилия играл някога на световно. Тези „кариоки“ водени вече от опитния Пеле нямат спирка по пътя към титлата, Жаирзиньо прави рекорд отбелязвайки попадение във всеки един двубой на своят тим до финала, нещо което не е правил нито един друг футболист.
Мондиал 1994: 13 юли
Швеция – Бразилия 0:1
голмайстор: Ромарио 80'
Бразилия не в типичния си стил в САЩ – няма „самба“, няма толкова атракция и няма неспиращи атаки към противниковата врата. „Селесао“ е добре структуриран отбор с ясна визия как да постигне прагматично целта си. Под ръководството на Карлос Алберто Парейра бразилците печелят с 1:0 над САЩ, 3:2 над Холандия и 1:0 над Швеция, за да стигнат мача за титлата.
Ромарио е най-резултатният играч на бразилците с 5 попадения в турнира.
Мондиал 1998: 7 юли
Бразилия – Холандия 1:1 след продължения (4:2 с дузпи)
голмайстори: Роналдо 46'; Патрик Клуйверт 87'
Двубоят е равностоен и се очаква с огромен интерес, защото съставите на двата отбора са един от най-силните в историята им. Роналдо за пореден път се оказва ключовият играч за „селесао“ и открива резултата, но Клуйверт праща мача в продължения с изравнителен гол в края. Холандците отново демонстрират знаменитата си слабост при изпълнения на дузпи и губят след пропуски на Филип Коку и Роналдо де Бур. Роналдо, Ривалдо, Емерсон и Дунга бележат за Бразилия.
Мондиал 2002: 26 юни
Бразилия – Турция 1:0
голмайстор: Роналдо 49'
Бразилия е суперфаворит в мача, но на терена превъзходството на тима не е толкова подчертано. Единственият гол на Роналдо в началото на второто полувреме се оказва победен, с което „селесао“ нанася втора загуба на Турция в турнира, след като я е победил в първия мач от група С. В последствие Роналдо се развихря и във финала, за да донесе 5-ата световна титла.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ