Всички изяви на Германия на полуфинали преди Световно първенство 2014

снимка: Guliver/Getty Images

Германия излиза срещу Бразилия в 12-ия си полуфинал на Световно първенство по футбол – рекорд не само в Европа, но и в световен мащаб, и то при положение, че Бундестимът не е участвал в две от 20-те издания на най-силния футболен международен турнир.

През 1934-та година Германия не се съгласява да пътува за Уругвай за първото Световно първенство по футбол, а през 1950-та година е спряна от участие със забрана. Мачът с Бразилия довечера от 23 часа българско време ще бъде 105-ия за немците на Монидал – също рекорд, като „селесао“ е единствения друг отбор с поне 100 срещи, като му предстои да изиграе 103-ата.

Цели 11 пъти в 18-те си участия на Мондиал Германия е играла на полуфинал, а през 1974-та година, когато печели втората си световна титла, също (логично) намира място сред топ 4 на турнира, но тогава няма елиминации, а още една групова фаза.

Предлагаме ви в хронологичен ред рестроспекция на представянето на Германия на полуфинали на Световно първенство:

Мондиал 1934: 3 юни

Чехословакия – Германия 3:1

голмайстори: Нейедли 19', 71', 80'; Ноак 62'

Германия няма шанс срещу силния тим на Чехословакия, копиращ модела по отношение на игра, организация и дисциплина на Австрия. Австрийците са номер в продължение на три години преди Мондиал 1934, като чехословаците с успех взимат най-добрите им методи на работа и постигат успех с класирането на финала.

Мондиал 1954: 30 юни

Западна Германия – Австрия 6:1

голмайстори: Шефер 31', Морлок 47', Фриц Валтер 54'-дузпа, 64'-дузпа, Отмар Валтер 61', 89'; Пробст 51'

Отборът на Германия е млад. Той е съставен последните 4 години след като ФРГ не е допусната до участие през 1950г. Ядрото от състава са от местния Кайзреслаутерн. Звездата и капитан на тима е Фриц Валтер обявен по-късно за най-добрия футболист на Германия за 20-ти век (изпреварил Франц Бекенбауер). Австрия е просто пометена от бързите играчи на немците, но двете дузпи при резултат 2:1 се оказват с решаващо значение за крайния изход.

Германия става световен шампион за първи път след обрат от 0:2 до 3:2 над Унгария на финала.

Мондиал 1966: 25 юли

Западна Германия – Съветски съюз 2:1

голмайстори: Халер 42', Бекенбауер 67'; Поркуян 88'

Лидерите на Бундестима Франц Бекенбауер и Халер бележат за успеха с 2:1 над СССР на полуфиналите, като великият руски вратар Лев Яшин капитулира фатално два пъти. Основният реализатор на СССР Валери Поркуян се разписва само веднъж и през по-голямата част от мача е опазен от бранителите на немците, което се оказва ключово за победата.

В последствие Германия губи финала от Англия с 2:4 след продължения.

Мондиал 1970: 17 юни

Италия – Западна Германия 4:3 след продължения

голмайстори: Бонинсеня 8', Бургнич 98', Рива 104', Ривера 111'; Шнелингер 90', Мюлер 94', 110'

Считан от мнозина за „Мача на 20-ти век“. Италианците повеждат още в осмата минута чрез Роберто Бонинсеня, а след това се затварят в защита и издържат до последната минута, когато Уве Зеелер изравнява. Това предизвиква една от най-невероятните размени на голове в продълженията в изтощителната мексиканска жега.

Бомбардировачът“ Герд Мюлер дава преднина на германците, преди италианците да обърнат резултата чрез две попадения на Луиджи Рива. Мюлер отново отбелязва, но италианците развалят немската радост от гола с попадение на Джани Ривера, донесло им преднината и победата в мача.

Мондиал 1982: 8 юли

Западна Германия – Франция 3:3 след продължения (5:4 с дузпи)

голмайстори: Литбарски 17', Румениге 102', Фишер 108'; Платини 26'-дузпа, Тресор 92', Жирес 98'

На 8 юли в Севиля един срещу друг излизат отборите на Западна Германия и Франция, като двубоят е втори от 1/2-финалната фаза на надпреварата. В крайна сметка сблъсъкът ще се реши след първите в историята дузпи на Мондиал, а Маншафта ще продължи към финалния сблъсък с Италия на „Сантяго Бернабеу“.

Безспорно най-коментираният епизод от мача е сблъсъкът между немския вратар Тони Шумахер и французина Патрик Батистон, когато германският национал по брутален начин за малко не отнася главата на своя съперник. Най-големият шок обаче идва от реакцията на съдията, или по-скоро – от липсата на такава. Играта на „Санчес Писхуан“ дори не е спряна, а Шумахер се измъква „сух“ от ситуацията. Патрик Батистон пък е изнесен на носилка с липсващи зъби и увреден гръбначен стълб.

Мондиал 1986: 25 юни

Франция – Западна Германия 0:2

голмайстори: Бреме 9', Фьолер 89'

Западна Германия за втори пореден път се изправя в полуфинална битка срещу Франция, но този път развитието на двубоя не е толкова драматично. „Петлите“ не са напълно възстановени от гладиаторската битка, решена с изпълнение на дузпи, с Бразилия, като личи по-добрата физическа форма на Германия, нищо че и Бундестимът е продължил след дузпи (0:0 и рулетка с Мексико). Ранният гол на Бреме съвсем сковава действията на „петлите“ и те стават последната жертва на Германия, защото във финала Аржентина печели с 3:2 и стига до титлата.

Мондиал 1990: 4 юли

Западна Германия – Англия 1:1 след продължения (4:3 с дузпи)

голмайстори: Бреме 60'; Линекер 80'

Германия трябва да се изправи срещу най-силния отбор на Англия от 66-та година дотогава (а и досега) в повторение на финала от Мондиала във Великобритания. Немците повеждат с 1:0, но Гари Линекер изравнява и мачът става още по-завързан. Германия обаче с удоволствие оставя развръзката за дузпите, защото по традиция ги изпълнява безпогрешно, а в същото време Англия (по традиция) се проваля. В последствие Бундестимът печели последната си засега 3-та световна титла след 1:0 над Аржентина.

Мондиал 2002: 25 юни

Германия – Южна Корея 1:0

голмайстор: Балак 75'

Въпреки че си изкарва жълт картон и автоматично отпада за следващия мач, Балак реализира решителния гол за победата над Южна Корея. Германия най-накрая слага край на знаменития поход на домакините към топ 4 на турнира, но след това във финала претърпява поражение с 0:2 от Бразилия с два гола на Роналдо.

Мондиал 2006: 4 юли

Германия – Италия 0:2 след продължение

Голмайстори: Гросо 119', Дел Пиеро 120+1'

Германия пада в капана на Италия в този мач, въпреки че има подкрепата на публиката в домашния си Мондиал. Немците не успяват да пробият защитата на противника и обикновено креативните им футболисти са неутрализирани напълно от халфовете на „адзурите“. С течение на игровите минути Италия става по-агресивна, но изчаква чак до предпоследната на продълженията, за да нанесе удара си – Гросо посича мечтите на Германия за титла, а малко по-късно Дел Пиеро слага точка на спора.

Мондиал 2010: 7 юли

Германия – Испания 0:1

голмайстор: Пуйол 73'

Германия просто няма съпротивителни сили върху новия стил на игра на Испания, която не мачка съперника, но не му дава шанс да направи каквото и да е в предни позиции. Бундестимът изглежда достатъчно солиден поне да вкара мача в продължения, но четвърт час преди края Пуйол е оставен непокрит и бележи за 0:1, след което Германия не стига до достатъчно добри ситуации за изравнителен гол.