Русия сериозно се изложи в гостуването си на Азербайджан и трябваше да трепери до края, след като допусна равенство 1:1 срещу останалия с човек по-малко съперник.

Все пак „Сборная" изпълни мисията си да заслужи директно класиране за Световното първенство в Бразилия през 2014-та година, като го направи за сметка на другата световна сила в Група F - Португалия.

Руснаците се нуждаеха от само 1 точка в последния си мач от квалификациите, за да си осигурят първото място в Група F. Sporta.bg припомня, че това стана възможно в петък, след като вратарят на Португалия Руй Патрисио подари равенство 1:1 на Израел и по този начин закопа шансовете на „селесао" да се бори за директно класиране.

Иначе Португалия свърши своята работа днес и спечели с 3:0 домакинството си на Люксембург, но ще се задоволи с позицията на един от 4-те поставени отбори на баражите за Мондиал 2014.

В крайното класиране на Група F Русия е лидер с 22 точки, а на втора позиция са португалците с 21 пункта.

В друг мач от днес Израел завърши наравно 1:1 домакинството си на Северна Ирландия и приключва квалификациите на 3-то място с актив от 16 точки. Азербайджан е 4-ти с 9, следван от Сев. Ирландия и Люксембург, които са с по 6.

Роман Широков (на снимката) откри резултата за Русия в 16-ата минута и внесе прекалено спокойствие в редиците на гостите. В 70-ата минута домакините от Азербайджан останаха с човек по-малко след изгонването на Максим Медведев.

Изненадващо обаче в добавеното време на срещата Явадов донесе сензационното равенство за домакините, което в крайна сметка не можа да развали настроението на „сборная" - Русия се класира на Световното първенство.

Португалия бе отписала шансовете си за първото място още след нелепото равенство 1:1 с Израел, а в 28-ата минута на мача с Люксембург гостите останаха с човек по-малко заради червен картон на Орелиен Йоахим.

В лежерно темпо „селесао" стигна до две попадения между 30-ата и 35-ата минута - първо се разписа Силвестре Варела, а след него и Нани порази мрежата на футболното джудже. Крайното 3:0 в 79-ата минута оформи Елдер Пощига, но успехът носи само престиж и национален коефициент за португалците.

Azerbaijan 0-1 Russia (goal Roman Shirokov)by all-goals