Босна и Херцеговина стана първият дебютант с подпечатано участие на Световното първенство в Бразилия през 2014-та година след трудната победа с 1:0 като гост на Литва.

Именно 3 точки в този последен мач от квалификациите щяха да гарантират на този национален отбор първото място в Група G и съответно дебютно класиране за Мондиал. Битката за лидерство в тази група бе особено оспорвана буквално до последните секунди на мачовете.

Гърция свърши своята работа и победи с 2:0 Лихтенщайн, но ще трябва да изтърпи разочарованието от завършването на второ място в крайното класиране само заради по-слабата си голова разлика.

Босна и Херцеговина оглавява таблицата с 25 пункта, колкото имат и елините, но с по-изразителния характер на победите си босненците заслужиха директна промоция за Бразилия. Головата им разлика е +24, докато на гърците е +8.

Босна беше болезнено близо до класиране на Световното първенство през 2010-та година, като тогава загуби баража срещу Португалия и остана с празни ръце. Днес обаче босненците ликуват, докато „селесао" ще трябва за втори пореден път да се пребори с плейоф, за да участва на Мондиал, след като завърши на второ място в Група F.

Ведад Ибишевич в 68-ата минута реализира единственото попадение в актива на Босна в гостуването на Литва и за 8-ми път рез световните квалификации записва името си сред голмайсторите.

Само сънародникът му Един Джеко (10) и холандският лидер във вечната голмайсторска ранглиста Робин ван Перси (11 до момента) имат повече голове от нападателя на Щутгарт по пътя към Мондиал 2014.

Любопитното е, че Босна има 30 отбелязани гола в квалификациите, а 19 от тях са на сметките на двете големи звезди в атаката Ибишевич и Джеко.

Дмитриос Салпингидис в 7-ата и ветеранът капитан Йоргос Карагунис в 81-ата минута реализираха головете за Гърция срещу Лихтенщайн, като поне до 68-ата се чувстваха като лидери в групата.

В крайна сметка гърците ще играят бараж, където ще са сред непоставените отбори.