Шампионът на Италия Ювентус се доближи до успешна защита на шампионската си титла, след като днес „старата госпожа" постигна изключително трудна победа с 1:0 при домакинството си на Катания.

Единственият гол в мача падна в добавеното време, когато резервата Емануеле Джакерини вдигна трибуните на крака. По същото време преследвачът Наполи загуби гостуването си на Киево, което и значеше 9 точки преднина за Юве на върха в Серия А. До края на първенството остават още 10 кръга.

Ювентус имаше превъзходство през цялото времетраене на срещата, но защитата на Катания се отбраняваше добре. През първата част и шансът помогна на гостите, след като удар на Мирко Вучинич срещна гредата.

Наставникът на домакините Антонио Конте заложи на дуото Джовинко - Вучинич в предни позиции, докато Андреа Пирло, Пол Погба и Клаудио Маркизио стартираха в средата на терена. Квадво Асамоа и Стефан Лихтщайнер действаха по двата фланга, а Джорджо Киелини, Леонардо Бонучи и Андреа Бардзали стартираха в отбрана.

Катания заложи на двамата аржентинци Лукас Кастро и Алехандро Гомес в атака, докато Франческо Лоди отново трябваше да връзва играта на сицилианците в средната линия.

Очаквано Ювентус наложи териториален превес от самото начало на сблъсъка, като домакините търсеха първи гол във вратата на Андухар. В 16' аржентинският страж на Катания се намеси брилянтно, спасявайки сигурен гол след изстрел по земя на Мирко Вучинич.

С течение на времето гостите от Сицилия все по-често се затваряха в собствената си половина, докато шампионите бяха пълни доминанти на терена. Футболистите на Роландо Маран обаче се отбраняваха добре, като често за Юве бе трудно да стига до чисти шансове за първи гол.

Десет минути преди почивката и късметът помогна на сицилианците, след като удар на Вучинич срещна гредата. Черногорецът стреля по посока долния десен ъгъл на вратата, но страничният стълб помогна на Андухар.

И през втората част статуквото на терена се запази, като Ювентус нападаше, а Катания се отбраняваше. В 52' Андухар изпревари Погба, а минута по-късно аржентинецът блесна с двойно спасяване. Първо той отрази изстрел на Бонучи, а след това не позволи и на Пол Погба да отбележи.

В 66' Тото Конте извърши първа смяна в своя състав, а Джовинко отстъпи мястото си на Алесандро Матри. В 72' Ювентус пропусна една от най-добрите си възможности, а вратата на гостите оцеля като по чудо. Андреа Пирло изпълни пряк-свободен удар от удобна позиция, но бранител на Катания успя да отрази изстреляната по земя топка. Кълбото попадна право в краката на Маркизио, който обаче от чиста позиция стреля в аут.

Между 75' и 77' Антонио Конте извърши последни две промени в своя стартов състав, а Фабио Куалярела и Емануеле Джакерини се появиха в игра. Шампионите продължиха да натискат, но така желаният първи гол така и не падаше. Честно казано, Ювентус не блестеше и с много идеи, които да доведат до добри шансове за такъв. Резервата Джакерини се опита да спечели дузпа за домакините, но нелепата му симулация бе бързо наказана с жълт картон.

Трибуните на „Ювентус Стейдиъм" все пак изригнаха в даденото от съдията продължение, когато именно Емануеле Джакерини доближи още повече „старата госпожа" до ново Скудето. Пол Погба спря по феноменален начин една топка в пеналтерията на Катания и центрира, а на точното място се озова Джакерини, който с десния крак най-сетне прониза Андухар за крайното 1:0. Минута по-късно Фабио Куалярела можеше да удвои, но нападателят пропусна от чиста позиция.

szólj hozzá: Juventus 1-0 Catania MATCH HIGHLIGHTS