Реал Мадрид допусна 5-та поредна загуба и общо 17-та при визита в Германия, като този път отстъпи с 2:1 на шампиона Борусия Дортмунд.

Така и 24-ият мач на „белия балет" далеч от дома срещу отбори от Бундеслигата не завърши приятно за „кралския клуб", а ситуацията в Група D става все по-завързана.

Роберт Левандовски се възползва от грешка в защитата на Пепе и с прекрасен изстрел матира Икер Касияс за 1:0 в 36-ата минута. Само 120 секунди по-късно обаче Лука Модрич изведе Кристиано Роналдо сам срещу вратаря Роман Вайденфелер и след неразчетено излизане на стража, последва ефектен прехвърлящ удар на португалската суперзвезда за 1:1.

След почивката и двата тима можеха да стигнат до гол в първия четвърт час, но най-точен се оказа мерникът на Марсел Шмелцер, който в 64-ата минута изведе Дортмунд отново напред в резултата.

До края на срещата нямаше инфарктни ситуации пред вратата на домакините, а Роналдо бе напълно обезличен след почивката. Така „кралският клуб" се провали напълно в опита си да стигне поне до точка на „Сигнал Идуна Парк".

Борусия пък постигна първата си победа над испански отбор от последните 8 мача и първа победа в историята си над Реал Мадрид, от който досега имаха две поражения и две равенства.

С оглед на развитието в другия мач и загубата на Манчестър Сити с 1:3 при визитата на Аякс, ситуацията в групата е повече от завързана.

Лидер със 7 точки е немският шампион, следван от Реал, който има актив от 6 пункта. В класирането на трето място вече се изкачва Аякс с 3 точки, докато Сити е последен само с 1.

В началните минути Реал Мадрид беше по-агресивният отбор, докато в защитата на домакините личеше известна припряност, която позволи на „белия балет" да създаде няколко напрегнати ситуации пред вратаря Роман Вайденфелер.

Така още в 4-ата минута пробив по левия фланг на Кристиано Роналдо завърши с опасно успоредно на голлинията центриране, но връхлитащият Месут Йозил не можа да си прецени крачките и се размина с топката.

Първоначалното стъписване в редиците на домакините се изпари и те също погледнаха към противниковата врата. В 12-ата минута Икер Касияс трябваше да отразява бомбен удар на бранителя Себастиан Кел, който бе първият застрашил национала на Испания.

С наближаването на 30-ата минута се утвърди тенденцията „белия балет" да играе два пъти по-дълго с топката и да редува атаки по двата фланга, които обаче не носеха дивиденти на гостите. Те залагаха предимно на удари извън наказателното поле, но мерниците на Роналдо, Йозил и особено на Анхел Ди Мария бяха много неточни.

Домакините се посъживиха и за около 3 минути натикаха противника в собствената му половина, но отново най-опасният удар дойде от 20 метра дистанция.

Марио Гьотце ангажира вниманието по левия фланг и върна топката към дъгата, откъдето Себастиян Кел с нов мощен изстрел тества рефлексите на Касияс. Капитанът на Борусия отново се оказа най-опасният играч на германските шампиони, но не сполучи в опита си да открие резултата.

Сами Кедира трябваше да напусне принудително игра, защото явно изпита болки в левия си крак, а на неговото място се появи далеч по-офанзивния Лука Модрич.

Към края на полувремето темпото на игра поспадна, а Реал продължаваше да не се възползва от предимството си във владението на топката и повечето подавания. В 38-ата минута обаче груба грешка при изнасянето на топката на Пепе коства на „белия балет" изоставане в резултата.

Левандовски веднага получи кълбото и се устреми към наказателното поле, останал очи в очи с Касияс. Полският таран изигра ситуацията отлично и с прецизен удар в левия ъгъл по красив начин оплете топката в мрежата за радост на феновете в Дортмунд - 1:0.

Само 120 секунди по-късно обаче Модрич с прекрасен извеждащ пас предостави кълбото на пътя на връхлитащия към пеналтерията Роналдо. Вайденфелер отново разочарова и излезе неразчетено, като за Кристиано не остана друго освен да прехвърли стража на Борусия и ефектно да изравни резултата на 1:1.

Втората част започна с натиск на Дортмунд, който много добре се възползваше от серия корнери и преки свободни удари около наказателното поле на гостите. Стигна се и до една много добра атака по дясното крило на Лукаш Пишчек завърши с прецизно подаване назад към Марио Гьотце, чийто удар от десетина метра обаче бе париран майсторски от Икер Касияс. Това се очерта като спасяването на вечерта, но испанският страж имаше други поводи да се намесва решително в следващите минути, когато към него заваляха центрирания от различни страни.

Реал отговори с две опасни контраатаки, които като нищо можеха да доведат до втори гол. Йозил отлично изведе Анхел Ди Мария в наказателното поле на стрелкова позиция, но аржентинецът не можа да прати топката в мрежата и тя мина на сантиметри от гредата.

В 56-ата минута пък Микаел Есиен с много добро центриране от левия фланг предостави кълбото на тепсия за Карим Бензема на 2 метра от вратата, но нападателят изобщо не направи опит да го засече и пропиля отличен шанс.

В 64-ата Борусия най-накрая се възползва подобаващо от едно от много си центрирания - Гьотце сервира топката отдясно, а Касияс този път не се намеси адекватно и боксира слабо напред, като прати кълбото право в краката на Шмелцер. Той пък с брилянтен удар от въздуха без подготовка го насочи неспасяемо в долния ляв ъгъл за 2:1.

Вместо да се втурнат в акции по пътя към ново изравняване, футболистите на Реал останаха статични и някак пасивни в действията си. Нито едно положение пред Вайденфелер не бе създадено в първите 10 минути след втория гол на Борусия, а домакините видяха, че няма да станат обект на натиск.

В действителност Мадрид се подлъга по стила на домакините и започна да залага на центрирания в наказателното поле, които обаче по никакъв начин не стигаха до централния нападател Гонсало Игуаин, заменил Карим Бензема.

От своя страна Борусия спокойно организираха акции и търсеха да накажат нова грешка в отбраната на Реал. В 76-ата минута Гроскройц нахлу опасно по дясното крило, но вместо да потърси останалия сам около дъгата Левандовски, реши да стреля и прати топката високо в аут.

До края на редовното време обаче чудо не се случи и Борусия удържа аванса си без видими трудности, като в нито един момент нямаше основания да потъва в защита.

szólj hozzá: Dortmund vs Real Madrid 2:1 GOALS HIGHLIGHTS