Английският национален отбор постигна важна победа срещу Черна гора с 4:1 в предпоследния кръг от световните квалификации за Мондиала в Бразилия през 2014-та година.

„Трите лъва" удържат първата позиция в Група Н, въпреки че досега бяха записвали победи единствено срещу утвърдените аутсайдери Молдова и Сан Марино.

Англичаните имат 19 точки, като по-рано днес Украйна се наложи с 1:0 над Полша с попадение на Андрий Ярмоленко и остава на второ място в класирането с 18 пункта.

Това означава, че възпитаниците на Рой Ходжсън задължително трябва да постигнат успех в последния 10-ти кръг във вторник срещу Полша на „Уембли". Почти сигурно е, че украинците няма да имат никакви проблеми да грабнат трите точки в своя двубой срещу скромния Сан Марино.

Черна гора пък остава на трета позиция в Група Н с 15 точки и вероятно ще сподели съдбата на България, пропускайки баражите за Мондиала в Бразилия.

Първото полувреме на дербито Англия - Черна гора премина с високо темпо, като домакините трябва да съжаляват повече за нулевото равенство на почивката. Уейн Рууни нацели гредата в 40-ата минута при добавка на избит удар на Андрос Таунсенд, а преди това отново нападателят на Манчестър Юнайтед (а и Стивън Джерард) имаше добри възможности да открие резултата.

В 49-ата минута обаче Рууни поправи грешката си, след като вратарят на черногорците Вукашин Полексич отклони удар на Даниел Уелбек - 1:0 и шести гол в 5-ти мач за острието на „червените дяволи" в световните квалификации.

Така Рууни се изравни по брой попадения с 5-ия в класацията на голмайсторите Томер Хемед от Израел.

В 62-ата минута Бранко Бошкович си отбеляза комичен автогол, след като се опитваше да попречи на Даниел Стъридж да застигне топката след отличен пас с пета на Уелбек - 2:0.

Вратарят Джо Харт направи страхотно двойно спасяване минути преди това, а звездата на гостите Стеван Йоветич разтресе напречната греда с прекрасен изстрел от около 25 метра.

В 71-ата минута все пак Деян Дамянович преодоля Харт и намали на 2:1, но набезите на гостите бяха прекършени от третото попадение във вратата им, дело на Андрос Таунсенд в 78-ата минута.

Така офанзивният халф на Тотнъм ознаменува дебюта си в световните квалификации с важен гол, който подпечтата успеха на Англия. Крайното 4:1 оформи Даниел Стъридж от дузпа в 93-ата минута на срещата.