Вездесъщият Анри донесе ценни три точки на Арсенал

снимка: АП

Отборът на Арсенал успя да измъкне изключително важен успех с 1-2 като гост на коравия Съндърланд в мач от 25-ия кръг на английската Висша лига. „Черните котки" поведоха чрез МакЛийн в 70-ата минута, но с голове на резервите Разми и Анри „артилеристите" обърнаха развоя на двубоя.

По този начин Арсенал се възползва по най-добрия начин от загубата на Челси срещу Евъртън и се изравни с лондонския си съперник на 4-ото място. Двата отбора имат по 43 точки, но могат да бъдат изместени от Нюкасъл, който гостува на Тотнъм по-късно днес.

Загубата коства на "черните котки" 8-ата позиция и те вече са 9-ти, след като Норич надигра Суонси с 3:2 в дербито на новаците в Премиършип.

През първото полувреме Арсенал държеше инициативата, но така и не можеше да отбележи гол.

В 9-ата минута защитата на домакините не можа да пресече пас към Перси, който шутира хубаво по земята, но Минуле успя да спаси неговия удар.

Следващата по-интересна ситуация дойде едва в 23-ата минута. Ван Перси напредна през центъра, пусна страхотен пас към Уолкът в наказателното, който отдясно шутира, но ударът му мина на сантиметри от левия страничен стълб на вратата на домакините. Седем минути по-късно отново Уолкът получи възможност да шутира, но ударът му излезе високо в аут.

Домакините разчитаха на контра атаки, които обаче не се получаваха. Към края на полувремето, в един от редките случаи, в които действието се развиваше пред вратата на Арсенал, футболистите на Съндърланд искаха да бъде отсъден 11-метров наказателен удар за игра с ръка на Мертезахер. Реферът, обаче, прецени, че дузпа не може да бъде обсъдена.

Второто полувреме започна с изненадващ натиск на Съндърланд. В 52-ата минута удар на Гарднър от фаул бе блокиран, но топката попадна в краката на Джон О'Шей , който обаче шутира над гредата.

В 62-ата Счезни трябваше да покаже своя рефлекс, след като след изпълнение на корнер топката попадна в Гарднър, който шутира ниско. Вратарят беше на своето място и успя да отрази хубавия удар. Две минути по-късно отново Счезни бе герой са своя отбор, спасявайки отново удар от воле на Гарднър.

В 70-ата минута Бакари Саня отне топка в центъра, върна на Мертезакер, който обаче се свлече на земята. Топката бе догонена от левия халф на домакините Джеймс МакЛийн, който напредна в наказателното и с нисък удар в левия ъгъл на вратата даде преднина на своя отбор - 1-0.

Радостта на футболистите на Съндърланд бе бързо помрачена. Арсенал се хвърли в атака в търсене на бърз гол. Ван Перси получи топката в противниковото наказателно поле, върна към Микел Артета, който шутира. Ударът му бе блокиран, но топката се озова в краката на току-що влезналия Аарън Рамзи, той стреля, топката срещна първо дясната, после и лявата греда, но в крайна сметка влезе във вратата на Минуле за 1-1.

В края на мача на терена се появиха Тиери Анри и Андрей Аршавин. „Артилеристите" натиснаха и в добавеното от съдията продължение стигнаха до така важното за тях попадение. Аршавин напредна по лявото крило и центрира перфектно към Анри, който засече по перфектен начин с десния си крак топката и тя влетя във вратата на Минуле.

По този начин бившият френски национал донесе ценния успех за своя любим отбор, а Арсен Венгер може само да съжалява, че легендата на Арсенал се връща в САЩ след мача с Милан за Шампионската лига.