
Глеб Черкасов
в. "Комерсант"
Тези дни стана ясно, че Русия има намерение да приеме световното първенство по футбол през 2018 г. Всъщност тази идея възникна през 1982 г. Простите сметки показват, че изпълнението й може да отнеме 36 години. Май не е толкова много, а до края остана съвсем малко.
Технологията е известна. Кандидатурата трябва да бъде подготвена и защитена на международно ниво. Отговорните лица знаят как да направят това, доказателство е спечеленото домакинство за зимната олимпиада в Сочи. Но едно нещо е да спечелиш правото, а съвсем друго е провеждането на самото първенство. Първият въпрос, който изниква, е: а как точно ще стане всичко?
На хората, които всяка седмица ходят на мачове от руското първенство, им е трудно да повярват, че на тези стадиони могат да се играят мачове от световно първенство. Обещават нови стадиони. Но хората се наслушаха на подобни приказки. Последните години ситуацията е следната: обещания има, а стадиони - няма. Впрочем възможно е такива да бъдат построени специално за първенството или поне тези, които съществуват, да бъдат подобрени. Това само по себе си също не е никак лошо.
Москва се справи прекрасно с финала на Шампионската лига преди година. Дойдоха много туристи, Лужники бе приведен в ред. Истинският празник обаче бе в необичайното за нас отношение между феновете и милицията. Формално всичко бе както си го знаем. За да влезеш на своето място в сектора, трябваше да преминеш пред 4 милиционерски кордона. Но този път феновете, които отиваха на мач, не бяха считани за престъпници, всяка крачка на които трябва да бъде следена. А в шампионата на Русия е различно. Решиш ли да идеш на мач, имаш проблем. Моментално попадаш под подозрение. А ако си фен, решил да подкрепяш отбора си в друг град, проблемът ти става още по-голям. А както знаем, действието ражда противодействие.
Очевидно основната подготовка за домакинство на световно първенство ще бъде насочена към отношението към запалянковците. Турнирът продължава месец, провежда се в няколко града. И нито един град не е готов. Не заради инфраструктурата, а заради отношението към онези, които отиват да гледат футбол. Крайно време е нещата да се променят и отношението към тези хора да стане човешко. Така че посещението на мач да бъде празник, а не изпитание.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ