В Бургас започна финалът на турнира по шахмат за купата на черноморските страни

снимка: mtelmasters.com

В залата на хотелл "Гранд хотел СПА Приморец" започна финалният турнир от веригата за купата на черноморските страни. С участието на шест супергросмайстори турнирът заема най-високата 18-та категория и се превръща в най-силния летен турнир, проведен в Европа.

Финалът за купата на черноморските страни се организира от Българската федерация по шахмат и се провежда под патронажа на министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

На официалното откриване на турнира присъстваха вицепрезидентът на Българската федерация по шахмат проф. Николай Недков, кметът на Бургас Димитър Николов, изпълнителният директор на Европейския шахматен съюз и главен съдия на турнира Владимир Шакотич и много общественици и политици.

Номер 1 изтегли европеският шампион за мъже от 2005 г. Ливие-Дитер Нисипиану (Румъния, ЕЛО 2648), номер 2 е състезателят с най-висок рейтинг в турнира Баадур Джобава (Грузия, ЕЛО 2734), номер 3 е Суат Аталик (Турция, ЕЛО 2603), номер 4 е шампионът България за 2012 година Иван Чепаринов (ЕЛО 2689), номер 5 е бронзовият медалист от европейското индивидуално първенство за мъже в Пловдив 2012, Владимир Малахов (Русия ЕЛО 2700), а номер 6 е Александър Арешченко (Украйна, ЕЛО 2702).

Шахматистите ще играят всеки срещу всеки по два пъти - един път с белите и един път с черните фигури. Ще бъдат изиграни общо 10 кръга с контрола 90 минути на играч за цялата игра плюс 30 секунди добавка за всеки изигран ход.

Турнирът ще се играе по Софийските правила. Наградният фонд е 10 000 Евро. В първия рунд единствената победа беше записана от Владимир Малахов, който победи състезателя с най-висок рейтинг в турнира - Баадур Джобава. Останалите два двубоя завършиха без победител в партите Нисипяну - Арешченко и Аталик - Чепаринов бяфа фиксирани ремита.