Месец януари обикновено е периодът, в който клубовете се стремят да се подсилят в борбата за шампионска титла и места в Шампионската лига, докато отборите в долната част на класирането привличат нови футболисит за да избегнат изпадане.
От стартирането си през сезон 2002/03, януарският трансферен прозорец позволява на тимовете да укрепят редиците си с попъления, които да докажат качествата си в дългосрочен план.
За всеки успех обаче има и провал, затова нека разгледаме тези, които не успяха да впечатлят в Англия след зимните си трансфери.
Особено големи бяха средствата, хвърлени за двама от нападателите в списъка през зимата на 2011 г. Общо 85 милиона достига цената на Фернандо Торес и Андрю Керъл, които в настоящия момент изглеждат нелепо, сравнено с нищо струващия на Нюкасъл Демба Ба, който не спира да бележи в Премиършип.
Вчера "свраките" финализираха и привличането на сенегалеца Папис Демба Сисе от Фрайбург, а дали Алън Пардю е успял да повтори случая "Демба Ба", това времето ще покаже.
Фернандо Торес, от Ливърпул в Челси (50 милиона, 2011)
Челси развърза широко кесията си, за да привлече Фернандо Торес в драматичния последен ден от трансферния прозорец миналата година, в опит да запазят живи амбициите си да си върнат тилата.
Испанецът обаче не успява да повтори на „Стамфорд Бридж" изявите си, които бяха на път да го направят легенда в Ливърпул, като бележи само един гол за 18 срещи миналия сезон.
В последствие Торес добавя още четири попадения и червен картон към сметката си, и въпреки че все още не е ясно дали нападателят може да преобърне бъдещето си в Челси, засега Роман Абрамович не успява да получи за средствата си възвращаемостта, която неминуемо е очаквал.
Хосе Антонио Рейес, от Севиля в Арсенал (17 милиона паунда, 2004 година)
Хосе Антонио Рейес не можеше да се надява на по-добро начало на кариерата си в Арсенал, след като спечели титлата в Премиършип само няколко месеца след трансфера си от Севиля.
Въпреки, че отбелязва гол при победата за трофея Комюнити Шийлд над Манчестър Юнайтед. Рейес не успява винаги да е в топформа в северен Лондон.
Испанецът печели и ФА Къп отново срещу Юнайтед през 2005 година, но бива изгонен във финала. Само година по-късно, след оплаквания от носталгия, Рейес е преотстъпен на Реал Мадрид, като сделката включва и бразилецът Жулио Баптища.
Джеймс Бийти, от Саутхямптън в Евертън (5 милиона, 2005 г.)
Джеймс Бийти има както няколко успешни периода в кариерата си, така и немалко неползотворни.
Голмайсторските изяви на нападателя в Саутхямптън му извоюваха трансфер в Евертън, но той записва само два гола след пристигането си на „Гудисън Парк" през 2005 година и получава червен картон за удар с глава срешу Микаел Есиен от Челси още в петия си мач за клуба.
В следващия сезон Бийти има на сметката си 11 гола за Евертън, но страда от голова суша през сезон 2006/07 и е продаден на Шефилд Юнайтед в Чемпиъншип, където престоят му е по-успешен.
Жан-Ален Бумсонг, от Рейнджърс в Нюкясъл (8 милиона, 2005)
Въпреки, че пристига в Рейнджърс със свободен трансфер през лятото на 2004 година, още в следващия трансферен прозорец мениджърът на Нюкясъл Греъм Сунес преценява, че е видял достатъчно качества в защитника и плаща 8 милиона паунда за услугите му.
Първият сезон на Бумсонг на Острова започва обещаващо, но вторият далеч не е идеален, и след като головете след негови грешки стават честа практика, френският национал не получава шанс да се реваншираза тях и е продаден в току-що пратения в Серия Б Ювентус.
Рикардо Роча, от Бенфика в Тотнъм (3,3 милиона, 2007)
Рикардо Роча е привлечен от Мартин Йол в Тотнъм през 2007 г., за да подсили защитата след контузията на Ледли Кинг, но подхлъзването му срещу Арсенал в полуфинал за Карлинг Къп идва в първия от няколкото му записани мача за клуба.
Скоро Йол е заменен от Хуанде Рамос, и Роча остава извън сметките, като не изиграва нито една среща за първия тим в последния си сезон за „шпорите" и бива освободен през 2009 година.
Афонсо Алвеш, от Хееренвеен в Мидълсбро (12,7 милиона, 2008)
Дошлият за да принесе малко бразилски талант на „Ривърсайд" Афонсо Алвеш идва в Англия след като успява да постигне 45 гола в 38 срещи за холандския Хееренвеен.
Но Алвеш не успява да продължи започнатото от сънародника му Жуниньо в клуба и да повтори формата си от холандската Ередивизие и вкарва само четири попадения преди Мидълзбро да изпадне от Висшата лига.
Боро се отървава от нападателя през 2009 година, но успява да измъкне за него само 6 милиона лири от катарския Ал-Сад.
Рикардо Куарешма, от Интер в Челси (Под наем, 2009)
Куарешма е привлечен от Луиш Фелипе Сколари в Челси, но крилото, който получава „Златен бидон" за най-лош футболист в първия си сезон в Италия, не успява да се представи много по-добре на „Стамфорд Бридж".
Бившият мениджър на Челси Жозе Моуриньо не е впечатлен от Куарешма в Интер, в резултат на което идва преотстъпването в Лондон, което завършва със записани едва пет мача за клуба и още по-нищожните 97 минути игра.
Уейн Бридж, от Манчестър Сити в Уест Хем (Под наем, 2011)
Собствениците на Уест Хем Дейвид Съливан и Дейвид Голд вземат Уейн Бридж в опит да подсилят защитата на тима и да избегнат изпадане.
Въпреки заплатата си от 90 000 паунда на седмица обаче, Бридж не успява да помогне на клуба да остане във Висшата лига в 15-те срещи, вкоито записва участие.
Анди Керъл, от Нюкясъл в Ливърпул (35 милиона, 2011)
Трудно е да се разбере решението на Нюкясъл да откаже офертата на Ливърпул от 30 милиона паунда миналата година, но още по-непонятно е подновяването на преговорите от страна на „мърсисайдци" и последвалият трансфер на „Анфийлд" за 35 милиона.
С привличането на Стюарт Даунинг, който също не успява да убеди феновете засега, е логично да се мисли, че превъзходството на Керъл във въздуха ще бъде използвано в пълна степен.
Четирите му гола за 24 срещи обаче навеждат на мисълта, че нападателят трябва да се адаптира по-добре към стила на игра на Ливърпул или отборът трябва да промени начина си на игра, за да се нагоди към рекордното си попълнение.
Бени МакКарти, от Блекбърн в Уест Хем (2,5 милиона, 2011)
След успешен престой в Блекбърн, Уест Хем се разделя с 2,5 милиона паунда заради МакКарти, който остава извън плановете на Роувърс заради отличната форма на Роке Санта Крус.
МакКарти обаче не успява да възроди кариерата си в Премиършип с „чуковете", които в последствие прекратяват за 1,5 милиона паунда изтичащия след година договор на южноафриканеца през април 2011, след 14 мача и нито един гол.
По-късно вицепрезидентът на клуба Карън Брейди разкрива, че нападателят е имал проблеми с теглото и определя трансфера като „много дебела грешка".
КоментариНапиши коментар
1
00
2
00
3
00
4
00
5
00
6
00
ОЩЕ КОМЕНТАРИАнонимен
много хубава статистика, браво! Бен Маккарти ме радва много!
ОтговорАнонимен
Анди Керъл е най-неуспешния януарски трансфер според мен.
ОтговорАнонимен
да са мислили преди да правят трансфери
ОтговорАнонимен
джеймс бийти ми беше един от любимите футболисти
ОтговорАнонимен
Супер статия! Браво! :))
ОтговорАнонимен
имали бол пари-дали
Отговор