Тогава, когато и стените (не) помагат

На 19 май ст. "Алианц Арена" в Мюнхен ще приеме поредният финал в Шампионската лига, а съперници в битката за трофея ще бъдат отборите на Байерн и Челси. Баварците гледат към своята пета корона, която ще ги изравни с тима на Ливърпул, докато пред лондончани все още стои мечтата за първа титла.


Определено обаче един от двата отбора разполага с предимство спрямо съперник, като в случая не говорим за история, кадрови потенциал, момента форма и т.н. Става дума за удобството да играеш не просто в собствената си страна, а на собствения си стадион. Във футболния си храм, където познаваш всеки един сантиметър от терена и всеки един чин от тревата. Там, където и стените помагат, както се казва в тази добре известна сентенция.


Байерн Мюнхен стартира сезона с една голяма цел, а именно - достигането на финалния двубой в Шампионската лига. Причина за това естествено бе предварително познатата ни подробност, че големият мач ще се изиграе именно в баварската столица. Факт, който мотивира четирикратния крал на Европа повече от всякога, а сърцата на всички фенове на Байерн туптяха с надеждата, че ще се насладят на подобно шоу в собствения си "дом".


Естествено, това няма да бъде първи случай, когато един клуб ще играе във финал на турнира в собствената си страна или на собствения си стадион. До този момент три отбора са домакинствали на своето клубно съоръжение, а още осем пъти се е случвало един състав да играе в държавата, откъдето идва.


Какво говори историята? По отношение на финалите, които са били изиграни на стадиона на единия финалист, въпросният тим е печелил в два от три случая. А колкото до случаите, когато един отбор не е играл на своето съоръжение, но не е и напускал страната си, пет пъти това това се е увенчавало с краен успех. Загубите са три. Нека си припомним кои са тези мачове:


1956 - Реал Мадрид - Реймс 4:3, ст. "Парк де Пренс", Париж

 


Това е и първият финал на турнира, който тогава все още носеше името Купа на европейските шампиони. Френският тим получава предимството да играе пред сънародниците си, но фамозният тим на Реал, воден от легендата Алфредо Ди Стефано, надделява след страхотна драма. Този мач бележи началото и на забележителната серия от пет поредни победи, които "кралския клуб" постига във все още новата надпревара.


Мачът на "Парк де Пренс" започва отлично за французите,които дръпват с 0:2 още до 10-та минута. Леблонд и Темплин бележат в мрежата на Хуан Алонсо, но двубоят тепърва става интересен. В 14' Ди Стефано връща едно попадение, а в 30' Ектор Риал изравнява за 2:2. След почивката драмата е пълна. Мишел Идалго отново извежда Реймс напред, но тогава започва и решаващият обрат в мача. Маркитос изравнява за 3:3, а триумфалното 4:3 за "лос бланкос" е оформено отново от Ектор Риал, който десет минути преди края носи първа корона на Реал Мадрид.


Домакини - Гости 0:1

 

1957 - Реал Мадрид - Фиорентина 2:0, ст. "Сантяго Бернабеу", Мадрид

 


Година по-късно след битката на "Парк де Пренс". Реал Мадрид е изправен пред задачата да защити за първи път спечеления трофей, като футболистите на Хосе Виялонга Йоренте не допускат грешка. Над 120 000 души гледат на живо двубоя на "Сантяго Бернабеу", а испанският гранд не разочарова.


Първата част в Мадрид завършва без отбелязани попадение, но след почивката "белите" взимат своето. В 69' Алфредо Ди Стефано бележи от дузпа във вратата на Сарти, а в 75' Франсиско "Пако" Генто вкарва за крайното 2:0. "Бернабеу" ликува.


Домакини - Гости 1:1


1965 - Интер - Бенфика 1:0, ст. "Сан Сиро", Милано

 


Втори случай, когато един отбор приема финала на собствения си стадион. Интер защитава спечеления преди година трофей, като "нерадзурите" го правят успешно. 85 000 души гледат на живо победата над Бенфика, в чийто редици блести геният на Еузебио. Голямата звезда на "орлите" обаче се сблъсква с катеначото на Еленио Ерера, което се оказва непробиваемо.


Единственият гол в срещата пада в 42', когато бразилецът Жаир коронясва Интер за втори път като владетел на Стария континент.


Домакини - Гости 2:1


1968 - Манчестър Юнайтед - Бенфика 4:1, ст. "Уембли", Лондон

 


Легендарният състав на сър Мат Бъзби, предвождан от Боби Чарлтън и Джордж Бест, носи на "червените дяволи" първа европейска корона.


Бенфика отново е натоварен пред задачата да играе срещу друг тим в собствената му страна, макар и не на клубния му стадион, какъвто е случаят три години по-рано. Еузебио отново предвожда "орлите", но усилията му отново не помагат.


Редовното време на "Уембли" завършва наравно 1:1, като точни за двата тима са Боби Чарлтън и Хайме Граса. Развръзката настъпва в продълженията на двубоя, когато Джордж Бест, Брайън Кид и отново Боби Чарлтън подпечатват доминацията на Юнайтед.


Домакини - Гости 3:1


1972 - Аякс - Интер 2:0, ст. "Де Куип", Ротердам

 


Аякс на Кройф, Крол и Неескенс дублира спечелената 12 месеца по-рано титла, правейки това на стадиона на вечния съперник Фейенорд.


Геният на Йохан Кройф отново блесва, като легендарният №14 вкарва и двата гола в пазената от Ивано Бордон врата. Година по-късно грандът от Амстердам печели турнира и за трети пореден път, надделявайки над Ювентус в Белград.


Домакини - Гости 4:1


1978 - Ливърпул - Брюж 1:0, ст. "Уембли", Лондон

 


Десет години след Манчестър Юнайтед, "Уембли" отново вижда английски триумф в Шампионската лига. Ливърпул на Боб Пейсли дублира спечелената от предходния сезон титла, а в герой за червените се превръща настоящият мениджър на клуба Кени Далглиш. Крал Кени вкарва единствения гол в средата на второто полувреме, а червени вълни от радост заливат Острова.


Домакини - Гости 5:1


1984 - Ливърпул - Рома 1:1 (4:2 след дузпи), ст. "Олимпико", Рим

 


Първи и единствен засега случай, когато един отбор приема финала на своя клубен стадион и го губи. Рома на Бруно Конти се бори мъжки с Ливърпул на Далглиш и Ръш, но при дузпите британците триумфират.


Фил Нийл и Роберто Пруцо вкарват в редовното време, а при дузпите фатален пропуск за "вълците" прави Франческо Грациани. Моментът ще се запомни най-вече с начина, по който стражът на Ливърпул Брус Гробелаар разсейва съперниковия футболист. Метод, който години по-късно бе повторен успешно от Йержи Дудек срещу Милан в Истанбул.


Домакини - Гости 5:2


1986 - Стяуа - Барселона 0:0 (2:0 след дузпите), ст. "Рамон Санчес Писхуан", Севиля

 


Барселона прави нов опит за първи успех в турнира, но румънската сензация Стяуа не позволява това, най-вече заради феноменалните изяви на своя легендарен вратар Хелмут Дукадам.


Редовното време в Севиля завършва без отбелязан гол, а дузпите са меко казано куриозни. Нито един от четиримата изпълнители на Барса не успява да отбележи, а точните удари на Лакатуш и Балинт се оказват достатъчни за Стяуа. Сензацията е факт - Румъния ликува, а Каталуния е потопена в сълзи. "Браво, Дукадам, браво, Дукадам", крещи в истерия румънският телевизионен коментатор...


Домакини - Гости 5:3


1996 - Ювентус - Аякс 1:1 (4:2 след дузпи), ст. "Олимпико", Рим

 


Единадесет години по-късно Ювентус отново печели турнира и отпразнува своята втора европейска корона. Бляскавият тим на Марчело Липи се изправя срещу обновения Аякс на Луис ван Гаал, а срещата на "Олимпико" държи в напрежение до самия край, белязан от изпълнение на дузпи.


Среброкосият Фабрицио Раванели открива след само 12 минути игра във Вечния град, но Яри Литманен възстановява равенството малко преди почивката. Двата тима така и не си отбелязват нови голове през втората част и двете продължения, за да се стигне до изпълнението на дузпи. Там Ферара, Песото, Падовано и Югович са безпощадни за Юве, докато Давидс и Силой пропускат за холандците.


Домакини - Гости 6:3


1997 - Борусия (Д) - Ювентус 3:1, ст. "Олимпиащадион", Мюнхен

 


Торинският колос защитава трофея си срещу водената от Отмар Хицфелд Борусия, но неуспешно. Ювентус е твърд фаворит в сблъсъка, но сметките на "старата госпожа" се объркват жестоко.


Карл-Хайнц Ридле вкарва две бързи попадения между 29' и 34', което усложнява сериозно задачата на Юве. В 64' Алесандро Дел Пиеро връща един гол, разписвайки се красиво с пета, но точка на спора е сложена с феноменално попадение на Ларс Рикен в 71'.


Домакини - Гости 7:3


2011 - Барселона - Манчестър Юнайтед 3:1, ст. "Уембли", Лондон.

 


През 1968 година Манчестър Юнайтед спечели първата си европейска корона, надделявайки над Бенфика именно на "Уембли". Този път обаче феновете на "червените дяволи" се сблъскват със съвсем различни емоции.


Юнайтед излиза мотивиран да потърси реванш за поражението, допуснато от Барса на "Олимпико" две години по-рано, но сценарият от онази вечер се повтаря. Англичаните започват силно, но постепенно Барса поема контрол над мача и стига до успех. Педро Родригес и Уейн Рууни вкарват по едно попадение до почивката, а след нея "блаугранас" доминират, триумфирайки с голове на Лионел Меси и Давид Вия.


Домакини - Гости 7:4