Тежки битки под дъжда в Севлиево

Над 5000 зрители изгледаха състезателния уикенд на трасето „Горна Росица” в Севлиево, където се проведоха стартовете от третия кръг на Европейския шампионат по мотокрос в класовете ЕМХ65 и ЕМХ85, както и четвъртия на Републиканския шампионат в МХ2, МХ1 и МХ. Те се проведоха този уикенд (5-6 юни) в Севлиево, а участие взеха 115 пилота от 8 държави (България, Румъния, Турция, Сърбия, Гърция, Молдова, Хърватия и Унгария), съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм.

Дъждът съпътстваше състезателите през целия уикенд. Квалификациите се проведоха на изцяло мокро и изключително тежко трасе. Неделният ден започна със слънчево време и суха писта за класовете от Евро-шампионата, както и първите маншове на републиканското. И той обаче не се размина без дъжд. Той заваля малко преди началото на втория манш на клас МХ2, което наложи и неговото прекъсване в 19-та минута. Въпреки това, класирането се зачете, тъй като 75% минути от 25 минутния старт бяха изминали.

В клас ЕМХ65 краен победител от двата манша стана Мариус Поповици (1 манш- 2 място, 2 манш- 1 място , общо 47 точки, Румъния ,КТМ). След него в подреждането останаха Ласло Течи (1- 1, 2- 2, 47т, Унгария ,КТМ ) и Ноел Занош (1-3,2-3, 40т, Унгария, КТМ). От българските пилоти, с най-предно класиране при най-малките е Радостин Михайлов (КТМ) -7-мо място с 28 точки (1-7, 2-7).

В клас ЕМХ85 Никола Хранич (47 т, Хърватия, Хускварна) и Адам Коваш (47т.,Унгария, КТМ) си поделиха по един манш, но заради успеха във втория, Хранич се качи на първата позиция на награждаването след края състезанията, а Коваш остана втори. Трети е Кристоф Якоб (1-4, 2-3, 38 точки, Унгария, Хускварна). За Републиканския ни шампионат в МХ Веселин Малинов (МСК Севлиево, Кавазаки) прибави 50 точки, след като и вчера в дъжда, и днес на тежкото трасе, финишира първи. Втори в подреждането се нареди Юлиян Райчев (1-4, 2-2, 40 т, МСК Панчо Рейсинг тийм, Кавазаки) и Захари Томов (1-2, 2-10 , 33 т, МХ Шулц, Хонда). Водачът в генералното класиране и победител във всички три кръга от началото на сезона Мартин Тодоров (Еър макс рейсинг, Ямаха) си тръгна от Севлиево само с 16 точки, които спечели в първия манш, тъй като във втория не стартира.

Местният любимец Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) зарадва многобройните си почитатели с две победи в МХ2 от 4-ия кръг на РШ. Още в началото на първата обиколка Халми падна, след като при приземяване се подхлъзна, но геройски продължи напред без преден калник и изпревари всички свои конкуренти. Зрителите пък бяха на крака през цялото време и го аплодираха дълго след финала. Във втория манш Хакан нямаше проблеми и от старта до финала водеше колоната. Втори и трети в МХ2 завършиха Георги Георгиев (1-2,2-3, 42 т, Текстил Рейсинг,Сузуки) и Любомир Васев (1-4,2-2, 38 т, МХ Рейсинг Симитли,Ямаха). Румънският състезател Адриан Радута (Ямаха) от манш на манш показва, че се намира в изключителна спортна форма. Радута кара във всичките кръгове на родния шампионат и днес записа поредния си успех и нови 50 точки. Освен купата за първо място в МХ1 румънецът си тръгна и с трофея на „Спорт тото” за най-бърза обиколка в квалификациите – 2.37.5 минути. Втори в крайното класиране с 42 точки финишира Калоян Илиев (1-3,2-2, МСК Севлиево, КТМ), а трети Ивелин Манев (1-2,2-4, 40т, Моторейсинг Варна, КТМ).

Следващото състезание от календара на Българската федерация по мотоциклетизъм е на 10-12 юни в Долна Митрополия, Плевен, където ще се проведат 4-ият кръг на Републиканския ни шампионат по мотоциклетизъм на писта, както и Европейския по СуперМото.