Световно първенство по футбол 1958: Пеле и Бразилия покоряват света

галерия:

снимка: Wikipedia

Отборът на Бразилия печели първата си световна титла на Световното първенство по футбол в Швеция през 1958 година.

Последните два финала в поредицата мондиали бяха спечелени с изненада от „по-слабите“ съперници, но на Мондиал 1958 превъзходството на Бразилия е очевидно, а света вижда раждането на новите легенди Пеле и Гаринча.

Идеологът на Световната купа и президент на ФИФА Жул Риме умира на 16 октомври 1956 година.

Големи изненади още в квалификациите

Огромни изненади се получават в квалификациите. Отборите на Италия и Уругвай, които са спечелили първите 4 световни първенства от общо пет не успяват да се класират за шестия турнир през 1958 година. На първенството се класират 16 отбора, които са разделени в четири групи.

4088305

За първи път на Мондиал се класират СССР и четири британски държави (Англия, Уелс, Шотландия, Северна Ирландия)

Форматът на турнира наподобява вече по-нормалното развитие на груповата фаза. Този път четирите отбора в групата играят мачове всеки срещу всеки като се дават две точки за победа и 1 за равен.

Не се играят продължения при равен мач. Вторият и третият отбор в класирането играят бараж ако са с еднакви точки. Ако първите два отбора в класирането имат равни точки се гледа головата разлика.

За първи път Световното по футбол има международно телевизионно излъчване с репортажи от мачовете в различни страни.

Слаби изяви за фаворитите

Великият отбор на Унгария е напуснат от най-големите звезди. През 1956 година в Унгария избухва опит за революция против комунизма, която е смазана с танкове. Това кара някои играчи да избягат от страната.

Големият Ференц Пушкаш отива в Испания и заиграва за Реал Мадрид, като помага на отбора да печели Купата на Европейските шампиони. Сандор Кошич е станал звезда в Барселона заедно със Золтан Цибор. Това неминуемо води до отпадане на  Унгария в груповата фаза на турнира.

Англия отново идва с големите надежди, но не успява да премине груповата фаза. Аржентина, Австрия и Чехословакия също се представят много под очакванията и не преминават групите.

Ненадминатият Жуст Фонтен и новата футболна сила от СССР

Отборът на Франция е една от изненадите в турнира. Треньорът на французите решава да налага нови двама футболисти – Жуст Фонтен (на снимката) и Раймон Копа. 4088306

Двамата впечатляват с разбирателството си на игрището и създават смъртоносен дует.

Франция печели без проблеми групата си, като допуска само загуба от Югославия. Фонтен бележи гол след гол и прави Франция най-резултатния отбор на Мондиала.

СССР е световна сила и комунистическия режим не може да позволи посредствен отбор. Затова в „сборная“ физическата подготовка е на огромно ниво.

Руснаците залагат на здрави тренировки много потене във фитнеса. СССР печели олимпийският турнир две години по-рано.

Те успяват да преминат тежката група с Бразилия, Англия и Австрия, но отпадат от домакина Швеция в ¼ финалите.

Раждането на легендите Пеле и Гаринча, създаването на колоса Бразилия

Бразилският национален отбор си е взел поуките от последните две участие на световни първенства. „Кариоките“ са изградили състав с много качествени играчи, но най-важното е че треньорът налага новата система 4-2-4.

Висенте Феола разчита само на двама халфа подпомагани от легендата Диди, а схемата се трансформира на 4-3-3. Бразилия започва с трудна победа в групите и нулево равенство с Англия (първото на световни първенства).

Тогава идва третият решителен двубой със СССР. Треньорът Феола решава да направи две генерални промени като пуска в игра Пеле и Гаринча. 17-годишният Пеле и станал голмайстор на бразилското първенство същия сезон. Гаринча пък е на 25 години, но има впечатляваща техника и виртуозен финт.

Единият крак на Гаринча е бил по-къс с 8 сантиметра, което придава още по-голяма експлозивност на неговите финтове. Нисичкият Гаринча има странна походна и затова е наричан „Чарли Чаплин във футбола“.

 

В двубоя със СССР си проличава, че двамата ще бъдат големи звезди. До третата минута Гаринча и Пеле нацелват гредите, а след поредния пробив на Гаринча, Вава открива резултата още в 3-та минута, а бразилците печелят с 2:0.

Бразилия разчиства пътя си към първата титла

Бразилия постига най-трудната си победа на 1/4 финалите срещу дебютанта Уелс с 1:0 с първия гол на Пеле на Мондиала. Домакините от Швеция сломяват съпротивата на коравите руснаци. Световните шампиони от ФРГ се промъкват до полуфиналите след победа над Югославия, но отпадат от силния състав на Франция.

Така в полуфиналите се срещат отборите на Франция и Бразилия в един от най-интересните мачове на Мондиал 1958.

С два бързи гола резултатът е 1:1. Тогава се стига до ударът на Диди, който е запомнен от целия свят. Феноменалният бразилски халф изпълнява удар в стил „падащ лист“, който по-късно ще бъде основно оръжие на играчи на Жуниньо Пернамбукано, Кристиано Роналдо и други. Именно това е първият футболист станал известен с такова изпълнение. Французите не се предават, но тогава на фона излиза отново младия Пеле, който реализира хеттрик за 23 минути и отказва французите от мача.

 

В другият полуфинал Швеция има какво да покаже на ФРГ и домакините на турнира побеждават с 3:1. Силата на Швеция не е случайна и не се дължи само на факта, че отбора е домакин. В националният състав блестят играчите на Милан Гунар Грен, Нилс Лидхолм и Ленард Скоглунд от Интер.

В мачът за третото място Жуст Фонтен избухва с четири гола в един мач за победата с 6:3 над ФРГ. Французите никога няма да забравят това световно, което за първи път ги изкара в топ 3 на света. Жуст Фонтен печели голмайсторския приз, като неговите 13 попадения на Мондиала остават ненадминати и до днес.

Финалът: Светът е в краката на бъдещия Крал

Отборът на Швеция има състава, който играе правилно, но не впечатлява с майсторство и оригиналност. Движенията на шведите са заучени и тактиката им не търпи промени спрямо противника. Нещо, което бразилците използва максимално добре и се съобразяват със своя съперник.

Лидхолм извежда домакините напред още в 4-та минута. Последват няколко гениални пробива на Гаринча. При два от тях Вава успява да вкара топката във вратата и обръща резултата. Пеле и Марио Загало допълват бройката, като единия от двата гола на Пеле завинаги остава в историята.

Младият Пеле получава дълъг пас в наказателното поле. Той спира топката на гърди, след това с много фино докосване прехвърля централния защитник, и с удар от въздуха бележи един от най-красивите голове на финали на световни първенства. Целият свят вече знае, че нова легенда е изгряла на футболния небосклон. Още по голямо впечатление на света правят и сълзите от радост в очите на младия Пеле, който не може да удържи емоциите си.

 

Освен Пеле и Гаринча трябва да се отдаде нужното внимание на други двама велики футболисти от отбора – Вава и Диди. След световното нападателят Вава отива в Испания и играе за Атлетико (Мадрид) три години.

Историята на Диди е още по-драматична. Той определено е един от най-добрите халфове в света и изобщо в историята на футбола. След световното първенство е привлечен в звездния отбор на Реал Мадрид. Той обаче не се разбира с легендата на тима Алфредо ди Стефано, който е аржентинец, заради високо си заплащане в клуба. Това поражда вътрешни конфликти и въпреки страхотното му представяне с Реал, той е принуден да напусне и да се върне в Бразилия.