Световно първенство по футбол 1954: Чудото от Берн

галерия:

снимка: Wikipedia

Швейцария приема четвъртото световно първенство по футбол през 1954 година.

ФИФА избира този домакин защото централа на световната футболна организация се намира там, а Швейцария остава незасегната от втората световна война.

Германия печели първата си световна титла, като побеждава на финала легендарния митичен отбор на Уругвай.

Не случайно финалът е наречен „Чудото в Берн“, а за втори пореден път най-силният отбор в света не успява да спечели финала.

4087967

Това е световното първенство, което държи рекордите по най-много отбелязани голове средно на мач, както и за най-резултатен мач, най-изразителна победа.

Това световно първенство ще се запомни и с първите телевизионни предавания от стадионите в Швейцария.

Фаворитът Унгария и "Галопиращият майор"

Отборът на Унгария е смятан за огромен фаворит на турнира. След края на Мондиал 1950 година или по точно от юни месец 1950-та година Уругвай изиграва 27 мача, като постигат внушителните 24 победи и само 3 равенства. (Унгария постигна умопомрачителните 31 мача без загуба, който рекорд е подобрен от Бразилия през 90-те години на миналия век.

Една от най-големите победи е с 6:3 над Англия на „Уембли“, което е първа загуба за англичаните като домакини от страна извън Острова. Няколко месеца по-късно Унгария приема надутите англичани и ги побеждава със 7:1. Унгария става олимпийски шампион 1952 и европейски шампион (Купа на централна Европа).

Унгарците са взели най-доброто от дунавската школа, като отбора е изграден от големи спортисти. Огромният напредък в тима се дължи и на голямата физическа подготовка. Звездата на отбора Ференц Пушкаш играе във военния отбор на Хонвед и изпъква с мощния си удар с левия крак и елегантна техника.

По военно звание той се води майор, откъдето идва и неговия прякор "Галопиращия Майор". Сандор Кошич е другата звезда в нападението на тима.

4087963

Унгарците излизат водени от Ференц Пушкаш срещу Южна Корея в мач, който става първия двубой с внушителната разлика от 9 гола - 9:0 за Унгария

 

Унгарците са първите, които въвеждат схема от трима защитници, която прелива към 4-2-4. Схема, която ще бъде развита перфектно от следващия световен шампион.

Новият формат и много голове

Турнирът в Швейцария предлага нов съвсем различен до този път формат на провеждане на турнира.

16-те отбора са разделени в 4 групи по 4 отбора. Два от отборите са поставени – другите отбори не са поставени. Мачовете в групата включват двубои само между поставени и непоставени отбори.

Ако мач от груповата фаза завърши наравно тогава се играят 30 минути продължения. За първи път се дават точки – 2 за победа и 1 за равен. Ако втория и третия отбор имат равни точки, тогава се играе мач между тях.

В две от четирите групи се стига до плейофи. Швейцария и ФРГ (Западна Германия) побеждават Италия и Турция.

Елиминациите

1/4 финалните сблъсъци от Световното по футбол предлагат невероятни емоции. Швейцария се надъхва сериозно срещу Австрия и повежда с 3:0 само за 19 минути. Но след още 15 минути резултатът вече е 3:5. В крайна сметка австрийците печелят с 7:5.

Унгария се справя лесно с Бразилия, които не са толкова добри колкото четири години по-рано. Унгарците винаги започват мощно своите срещи и повеждат с 2:0 още до 7-та минута. Унгария побеждава с 4:2, но има грозни сцени в края на мача, като двама играчи са изгонени заради юмруци на терена, а грозните сцени продължават в тунела след мача.

Уругвай се справя лесно с Англия и побеждава с 4:2 и по този начин дава сериозни поводи за размисъл на островитяните, които си мислят, че са отпаднали случайно четири години по-рано.

В последният 1/4 финал Германия изненадва и побеждава Югославия. Никой от ФРТ не е мислил за такъв успех, но ето че отбора се класира на полуфиналите.

В един от най-ярките полуфинали Унгария посреща Уругвай в това, което всички наричат финал преди финала. „Селесте“ има пет световни шампиони от 1950 година в състава си.

Двубоят протича много елегантно без проблеми между играчите и батални сцени. Унгария води с два гола преди Скиафино да избухне с две подавания към Хоберг и резултатът е 2:2, което означава, че трябва да се играят продължения.

Сандор Кошич с два гола през второто продължение носи победата на Унгария. Суперлативите след края на този мач не спират като мнозина определят двубоя между Уругвай и Унгария са най-красивия футболен спектакъл на всички първенства до този момент.

В двубоя има много техника и елегантни отигравания. Двата отбора разполагат с много добри футболисти. Унгария показва своята класа побеждавайки поред двата финалиста от предишния Мондиал. В другия мач Германия отнася Австрия с 6:1 и се класира за първи път на финал.

Финалът: „Чудото от Берн“ - 4 юли 1954 година

стадион „Ванкдорф“ 64 000

Отборът на Германия е млад. Той е съставен последните 4 години след като ФРГ не е допусната до участие през 1950г.

Ядрото от състава са от местния Кайзреслаутерн. Звездата и капитан на тима е Фриц Валтер обявен по-късно за най-добрия футболист на Германия за 20-ти век (изпреварил Франц Бекенбауер).

4087964

Капитаните Пушкаш и Валтер се поздравяват преди началото на финал пред погледа на фотографите

Преди този финал всички смятат отбора на Унгария за абсолютен фаворит. 31 мача унгарците нямат загуба, а победите им са повече от изразителни. „Магическите маджари“ се подиграват на Германия в груповата фаза на турнира и побеждават с 8:3. Няколко много интересни факти обаче стават ясни в следващите години.

Треньорът на Германия Сеп Хербергер прави нещо немислимо. На мача с унгарците от груповата фаза той не пуска в игра петима от своите титуляри, а играчите му са много груби срещу Ференц Пушкаш. Дори немците успяват да контузят големия нападател. Той пропуска мачовете до финала, като излиза в последния мач с контузия.

Усещайки накъде вървят нещата треньорът на германците Сеп Хербергер решава да направи няколко изненади. Той много добре знае какво се случва на Световното в Бразилия четири години по-рано, когато всички очакват домакините да вдигнат трофея.

Хербергер налага страхотен ред и дисциплина преди финала. Неговите играчи са под постоянен режим. Унгарците пък имат много неразбории като близо до хотела, в който спят има карнавал. Те вече са поканили жените си и са започнали отпечатването на картички с новия световен шампион.

Сутринта преди финала има огромни задръствания заради големия наплив към стадиона и унгарците висят един час до стадиона, което допълнително ги изнервя. Преди мачът започва да вали дъжд, който определено помага на Германия. Дъждът пречи много на техничната игра и на качествата на унгарците. Капитанът на Германия Фриц Валтер е известен със стабилната си игра на дъжд (той е страдал от малария по време на световната война и трудно играе при жега).

Освен това Германия излиза с най-новите обувки проектирани от Адидас за футболния терен, които скоро ще станат задължителни (бутонките). Германците обуват бутонки със сменящи се бутони, които в калния терен вършат чудеса.

4087962

Бутонката на Фриц Валтер за финала

Въпреки това още до десетата минута Унгария вече води с 2:0 срещу Германия. Всички очакват победата на Унгария, но..... Мак Морлок веднага връща един гол, а Хелмут Ран изравнява в 18-та минута.

Тогава започва истинска канонада пред вратата на Германия. Унгарците пропускат повече от 13 чисти положения. На всеки пет минути има чисто положения пред вратата на Германия. Три пъти топката се отбива в гредите, а два пъти защитници на Германия избиват кълбото от голлинията. Немците наритват Пушкаш, а тогава все още смените не са били позволени. Пет минути преди края Ран стреля и топката влиза във вратата за 3:2 за Германия. Унгарците бързо изравняват с гол на Ференц Пушкаш, но попадението е отменено заради засада.

Така митът за непобедимия отбор на Унгария завършва, а на света се появява една нова футболна сила и става ясно посланието: Никога, ама никога не отписвайте германците!

Рекордите на Унгария:

- най-много голове на световно първенство 27

- най-много голове средно на мач (5,38)

- най-висока голова разлика за турнира +17

- Най-голяма победа (разлика в головете) от един мач (Унгария – Южна Корея 9:0 – изравнен по-късно от Югославия – Заир (1974) и Унгария –Салвадор (1982)

Според изследване на университета в Лайпциг относно допинга се стигна до твърдения, че немският национален отбор и бил допингиран с метаамфетамини преди мача.

Самите играчите споделят, че това е било само витамин C. През 2003 година в Германия излиза филма „Чудото от Берн“ посветен изцяло на великата германска победа над Унгария. Този мач има и сериозни последици в следвоенна Германия.

Световното първенство в Швейцария пък е първото мероприятие, където може да чуеш немския химн след втората световна война. Много германци, които трудно преживяват краха на Втората световна война смятат, че именно победата на отбора на Германия е съживила непримиримия немски дух извел нацията от кризата.

По това време Германия не е имала професионално първенство и германците са единствените аматьори печелили Световното първенство.

Вижте видеo с ексклузивни цветни кадри на немската телевизия ARD: