Световно първенство по футбол 1938: В сянката на войната

галерия:

снимка: Wikipedia

Третото световно първенство по футбол в историята се провежда във Франция. Световен шампион за втори пореден път става отборът на Италия.

Така Италия става първият отбор защитил трофея си от предишното издание.

На своя конгрес две години по-рано ФИФА решава да отдаде заслуженото на френските личности Жул Риме, Анри Делоне и Робер Герен за идеята на световните първенства.

Аржентина негодува от това решение като смята, че първенствата трябва да редуват различни континенти и отказва участие.

В сянката на втората световна война

4087151

В началото 36 отбора се впускат в квалификациите. Събитията в Европа обаче предвещават започването на война в близките месеци.

Испания се оттегля заради разразилата се гражданска война в страната. Германия анексира Австрия. Най-добрият австрийски футболист Синделар отказва да играе за обединения отбор между двете държави.

Много американски страни отказват участие, а Уругвай продължава с бойкота на първенствата в Европа. Така единствената страна от Южна Америка е Бразилия.

Англия за пореден път поглежда високомерно и не участва в тези шампионати. За първи път шампионът Италия и домакинът Франция не играят квалификации.

Така първенството започва с 15 отбора заради обединението на Австрия и Германия.

Само три отбора не са от Европа – Куба, Бразилия и Източно-холандски острови Индия (днешна Индонезия - на снимката по-долу вдясно).

Бразилско шоу и голямата изненада

11 стадиона приемат мачовете от Световното по футбол. Най-големият от тях е олимпийския стадион в Париж – 60 хиляди души. Първенството отново се играе само с елиминации като в равните мачове се играят продължения 30 минути. Ако отново мачът е равен тогава двубоят се преиграва.

4087149

Германия изпада в шок след като е отстранена от Швейцария още на 1/8 финалите. Първият мач завършва 1:1, но при преиграването швейцарците печелят с 4:2 с човек по-малко. Германците, въпреки че взимат някои от най-добрите австрийци не успяват да сглобят боеспособен отбор, заради огромната разлика в начина на игра на Германия и Австрия.

Най-интересният мач в тази фаза определено е Бразилия – Полша завършил с 6:5 за „кариоките“. Тогава блестят имената на двама нападатели – Леонидас и Вилимовски.

Полякът Вилимовски бележи 4 гола, а Леонидас „само“ три. Именно бразилската черна перла Леонидас става голмайстор на първенството. Вилимовски пък е първият отбелязал четири гола в един мач от Световно първенство. Тогавашните специалисти забелязват, че Бразилия има много качествени играчи индивидуалисти, които обаче нямат тактика. Нещо познато за „селесао“ и досега.



 

На следващият етап Бразилия среща Чехословакия в най-кървавия двубой. Трима играчи са изгонени, а двама са със счупени ръце. В това число и голмайсторът на предното световно Нейедли. Чехите завършват мача с 8 човека, а бразилците с 9, а резултата е равен, което означава втори мач на следващия ден.

Жертвите на европейците са много повече и цели 9 играчи от първия мач отсъстват. Бразилия се класира на полуфинала след 2:1.

Унгария вече е футболна сила след като треньора Карой Дитц променя техничната игра с по-бързи движения в предни позиции, които да разкъсват защитата. Така Унгария мачка по пътя към финала, като бие Швейцария и Швеция без проблеми.

Развитието на Италия

Треньорът на Италия Виторио Поцо е много амбициозен и голям футболен стратег. Той иска задължителна световна титла, защото не може да се примири с коментарите, че Италия не е заслужавала титлата преди четири години.

„Адзурите“ печелят олимпийската титла в Берлин две години по-рано, побеждавайки Австрия. Преди Мондиала той прави коренни промени.

В състава остават само Джузепе Меаца и Джовани Ферари, които са световни шампиони. Останалите играчи са от новата млада вълна италиански футболист начело със Силвио Пиола, който става известен с удара „А ла Пиола“ или задна ножица. (На снимката Виторио Поцо и Силвио Пиола).

4087147

Италия тръгва трудно на Световното първенство, което е нормално за „адзурите“ и в днешно време. Те бият трудно след продължения Норвегия. След това обаче се съвзема и побеждава домакина Франция с 3:1 с два гола на Пиола.

Бразилия срещу Италия е големият полуфинал очакван от всички. „Селесао“ прави огромна грешка като решава да даде почивка на своя голмайстор Леонидас (тогава смени не са разрешени).

Бразилците са убедени, че ще се класират за финала. В самият двубоя Бразилия има преимущество, но играчите не са ефективни

и не могат да вкарат гол. Италия на свой ред бележи два гола дело на Колауси и Меаца от дузпа. Бразилците надигат вой за отсъдената дузпа, като заплашват да откажат мача за третото място, но това не се случва и те взима бронзовите медали след 4:2 над Швеция.

Финалът:

Олимпийският стадион „Коломб“ в Париж приема финала между Италия и новата сила Унгария. Домакините са на страната на Унгария. Италианците получават телеграма от Бенито Мусолини преди мача, която гласи „Победа или смърт“.

Италианците играят много настървено и показват класа. Те набързо повеждат с голове на Колауси (2) и Пиола. Унгария връща две попадения и тръгва да търси равен, преди Пилоа да оформи крайното 4:2 и втора поредна титла на Италия. След финала вратарят на Унгария се шегува: „Спасих живота на 11 души“, заради телеграмата на Мусолини.

 

 

Треньорът Поцо печели голяма победа. Той прави отбора на Италия да бъде различен от Мондиала 4 години. Отборът е обигран и разчита на тактиката си, а не на индивидуални избухвания.

Той налага схемата 1-3-2-5 с един либеро зад защитниците и се противопостява много успешно на унгарците като не им дава никаква свобода на действие. Викторио Поцо остава единственият треньор досега с две световни титли.

4087146

Целият италиански отбор на среща с Бенито Мусолини (в средата) след спечелването на втората световна титла през 1938 година

Джузепе Меца е лидерът на Италия, която печели всичко периода 1932 – 1938 година. 84 гола са отбелязани на Мондиал 1938, което прави средно по 4,7 на мача. Общо 375 700 души са посетили мачовете или 20 872 средно на мач.

Къде сме ние?

България играе квалификации за Мондиала срещу световния вицешампион от Чехословакия. Първият мач постигаме престижно реми 1:1, но губим като гости с 0:6. Българският отбор има още една загуба с 0:6 в последен квалификационен мач срещу сегашната Чехия през 2001 година.