Франция - Германия е петото голямо европейско дерби на Световното първенство 2014 в Бразилия и предвещава огромно зрелище за всички любители на футбола, предвид класата на главните герои и залога участие в полуфинал.
Досега битките на грандовете от Стария континент не разочароваха – никой няма да забрави изненадващо изразителните и емоционални победи на Холандия над Испания, на Германия над Португалия и на Франция над Швейцария, както и завързаната битка в тежки условия между Англия и Италия.
Германия – Франция е дуелът между най-титулованите национални отбори от Европа, които все още са на Световното първенство 2014. Като цяло на четвъртфиналите в Бразилия се класираха пет от седемте отбора (да, само седем), които са участвали във финала на световните първенства от 1970-та година насам. Естествено, двата, които не успяха да прескочат дори груповата фаза, са отборите, триумфирали през последните две издания на планетарния шампионат.
История на съперничествата
В исторически план сблъсъкът между Германия и Франция не е нито най-често срещания на големи турнири, нито най-запомнящия се, но пък е един от най-старите. От всичките 25 двубоя в статистиката само 3 не са контроли – и трите са на световни първенства, като трябва да се подчертае, че става въпрос за двубои на Франция със Западна Германия. Иначе за първи път двата тима се изправят един срещу друг по-рано от полуфинал.
Първият двубой е приятелски – през 1931-ва година „петлите“ побеждават с 1:0. През 1996-та година Франция пак печели с 1:0 над Германия непосредствено преди началото на Европейското първенство, на което триумфира Бундестимът.
На световни първенства
Като цяло в контролите победите на Франция са 10, а тези на Германия – 7. Като Западна Германия обаче немците успяват на цели два пъти да се класират на финал на световни първенства след победа над „петлите“.
Първият им сблъсък е в мача за трето място на Световно първенство по футбол 1958 в Швеция и Франция печели с гръмкото 6:3.
На Световно първенство по футбол 1982 в Испания редовното време приключва при резултат 1:1, а след продълженията равенството набъбва на 3:3. При изпълнението на дузпи французите бъркат два пъти – Дидие Сикс и Максим Босис са неточни и победата отива при германците, които след това губят финала с 1:3 от Италия.
Западна Германия е доста по-убедителна в победата си на полуфиналите на следващото Световно първенство по футбол 1986 в Мексико и печели с 2:0 след голове на Андреас Бреме и Руди Фьолер. Отново обаче немците отстъпват във финалната битка, този път с 2:3 от Аржентина.
Франция изненадва приятно на Мондиал 2014 до момента с атрактивен и бърз футбол, който носи не само позитивни емоции, но и успехи на Дидие Дешам до момента. Германците отново стъпиха на световни финали като фаворити, но засега по-скоро предизвикват опасения в ефективността си, отколкото възхищение.
Предишният им мач на Мондиал 2014
И Германия, и Франция имаха проблеми с победите си на осминафиналите между двата африкански отбора Алжир и Нигерия. Бундестимът спечели с 2:1 след продължения, докато „петлите“ също се измъчиха за 2:0 в редовното време, но само след груба грешка на нигерийския страж Винсънт Енеяма.
И двата тима създадоха не малко голови положения, но бяха спрени от великолепните изяви на вратарите Райс М'Боли и Енеяма (преди стражът на „суперорлите“ да компенсира с увисването си при гола на Пол Погба в 78-ата минута).
Кадрови проблеми
Всички футболисти на Дешам тренират нормално, с изключение на бранителя на Нюкасъл Матьо Дебюши, който отсъства от последните две занимания на „петлите“ поради неясни засега причини и е под въпрос за мегасблъсъка с Германия.
Добрите новини в лагера на германците са свързани с Матс Хумелс и Лукаш Подолски, които подновиха пълноценни тренировки със съотборниците си. На практика вече единственият контузен играч на Йоахим Льов е бранителят на Сампдория Шкодран Мустафи.
Вероятен състав на Франция
Антоан Гризман, който е обект на интерес от редица европейски грандове, впечатли с включването си от пейката срещу Нигерия и може да получи титулярно място в атаката на „петлите“. Те използват схемата 4-3-3, като нападателят на Реал Сосиедад е започвал мачовете с Хондурас и Еквадор от груповата фаза, а срещу Швейцария смени Оливие Жиру.
Жиру обаче не впечатли срещу Нигерия и свежестта в предни позиции, внесена от Гризман, може да провокира Дешам да го предпочете. Тогава триото в атака за Франция би изглеждало по следния начин – Гризман вляво, Карим Бензема по средата и Матьо Валбуена вдясно.
Триото в халфовата линия няма причина да бъде сменяно – Блес Матюиди е твърд титуляр, като ще му помагат Йоан Кабай и Пол Погба. Муса Сисоко досега е участвал във всички срещи на „петлите“ и ако не е сред титулярите, вероятно ще се появи след почивката като смяна. От полузащитниците само Реми Кабела не е записал дори една игрова минута, като Морган Шнидерлен и Рио Мавуба бяха използвани в мача без значение с Еквадор от груповата фаза.
Дидие Дешам няма причина да сменя вратаря си Юго Льорис, но в защитната формация може да има промени – Мамаду Сако вероятно ще е на линия и може да замени Лоран Кошчелни в средата на ариегарда. Там ще му партнира Рафаел Варан, а Патрис Евра и Дебюши ще започнат на двата бека. Ако Дебюши наистина е контузен, може да бъде заместен от Люка Дин, който бе титуляр срещу Еквадор.
Вероятен състав на Германия
Германия също ще излезе с 4-3-3, но за разлика от „петлите“, тя не разполага с типичен централен нападател, въпреки че Томас Мюлер се представя великолепно до момента на Мондиал 2014 и има четири гола. Той ще поведе тризъбеца в авангарда, подпомаган от двете страни от Месут Йозил и Марио Гьотце.
Въпреки че вкара скъпоценния първи гол срещу Алжир в продълженията на осминафиналите, Андре Шюрле няма да получи титулярна позиция. Тони Кроос, Сами Кедира и Бастиан Швайнщайгер ще се подредят в халфовата линия, като включването на Кедира може да е провокирано от контузията на Мустафи.
Поради факта, че Льов няма да може да използва десния бек на Сампдория, то би трябвало да върне на тази позиция капитана Филип Лам, защото Жером Боатенг не се представя по най-добрия начин. Хумелс и Пер Мертезакер ще оформят тандем в средата на защитата, а отляво си остава Бенедикт Хьоведес, въпреки че не се чувства идеално в подобна роля.
Отсъствието на Лам в средата на терена пък ще наложи включването на Кедира, който обаче е достатъчно класен заместител, за да не пострада качеството в играта на Бундестима. Ако пък Льов реши да не пренебрегва Боатенг, може и Лам да оперира в средата на терена.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ