Световните медии за разрастващите се протести в Бразилия

снимка: БТА/XINHUA

Вълна от човешко недоволство заля цяла Бразилия, пише френският вестник "Монд". Протестите в Бразилия, предизвикани първоначално от поскъпването на билетите на обществения транспорт, прераснаха във вълна на недоволство срещу колосалните суми, инвестирани в домакинството на големи спортни прояви, пораждат безпокойството на западните вестници.

 

Движението "Мондиал, но за кого" набира скорост в Бразилия, отбелязва италианският вестник "Стампа", цитиран от БТА. Движението обвинява правителството на Дилма Русеф, че е лишило хиляди бразилски семейства от техните земи, за да освободи място за нови паркинги и нови структури, които ще приютят феновете на футбола от целия свят.

 

"Бунтът на оцета" набира скорост в Бразилия, посочва италианският вестник "Република". Демонстрантите използват оцет, за да намалят ефекта от сълзотворния газ, с който властите разпръсват протестиращите в големите градове.

 

Правителството на Дилма Русеф е обезпокоено от растящото народно недоволство. Протестите все още нямат изявени лидери и мотивите на протестиращите са най-разнородни в различни части на страната, допълва вестникът.

 

Протестите в Бразилия стават внушителни, отбелязва британският вестник "Гардиън". Митингите в различни градове обединиха хората, недоволни от цените на транспорта, от лошото качество на обществените услуги, от разточителните инвестиции в международните спортни прояви, от ниските стандарти на здравеопазването и от ширещата се корупция и неравенство, допълва изданието.

 

Вестник "Ню Йорк Таймс" прави паралел между протестите в Бразилия и Турция главно поради това, че и в двете страни полицията се опитва да ги потуши със сила.

 

В Бразилия протестите се увеличиха, след като хората бяха изненадани от реакцията на силите на реда. Демонстрациите са сред най-големите и намерили най-широк отзвук протести в Бразилия след края на диктатурата през 1985 г. добавя "Ню Йорк Таймс".