"Светкавиците" оглавиха Атлантическата дивизия в НХЛ след бой над Отава

Тампа Бей Лайтнинг оглави класирането в Атлантическата дивизия от Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ), след като се наложи с 4:1 над Отава за осмия си пореден успех през редовния сезон. Светкавиците са равни по точки с отбора на Флорида, но имат два успеха повече в редовното време през сезона - втори показател за тайбрек.

Седрик Паке откри резултата в полза на Тампа Бей след 4:14 минути игра през първата третина, а Онджей Палат удвои аванса на гостите малко преди сирената на частта. Марк Метот намали изоставането на Сенаторите в началото на последната третина, но Никита Кучеров вкара за 3:1, а Стивън Стамкос се разписа на празна мрежа секунди преди края на редовното време на двубоя.

Бен Бишъп спаси 34 удара на вратата на Светкавиците, които вече заемат втора позиция за плейофите на Източната конференция. В тях най-вероятно ще попадне и отборът на Питсбърг, който победи съперника в Столичната дивизия Ню Йорк Рейнджърс с 4:1 и поведе с пет точки срещу Филаделфия в спора за осмата и последна квота за плейфоите.

Крис Крайдър даде аванс на Рейнджърс 3:10 минути преди сирената на втората част, но Пингвините се развихриха именно в оставащото време и вкараха три шайби в рамките на 99 секунди. Точни бяха Сидни Кросби, Евгени Малкин и Патрик Хорнквист, а Фил Кесел заби последната шайба във вратата на домакините в последната третина.

Филаделфия остана далеч от осмата квота за плейофите, след като Летящите допуснаха разочароваща загуба с 0:4 срещу Едмънтън в друг мач от вечерната програма на НХЛ. Наил Якупов, Тейлър Хол, Патрик Маруун и Лори Корпикоски вкараха головете за отбора на Едмънтън, който заема предпоследното място в Западната конференция.

Анахайм надви с 5:1 Аризона и записа десети пореден успех в НХЛ, с което Патоците останаха равни с Лос Анджелис на върха в Тихоокеанската дивизия от Западната конференция. Джейми Макгин, Рикард Ракел, Кам Фаулър, Джош Мейсън и Кори Пери вкараха за отбора на Анахайм, чиято серия изравни клубния рекорд по поредни победи.

Доста по-трудно беше за Лос Анджелис. Кралете поведоха на Монреал с голове на Анже Копитар и Танър Пиърсън, но Пърнел Събън намали пасива на Канадците в самия край на първата третина. Дуайт Кинг даде отново аванс от два гола на Лос Анджелис след 5:16 минути игра в последната третина, като тази шайба се оказа и победна за домакините.

Лидерът на запад Чикаго загуби с 2:4 като гост на Бостън, но запази аванса си от две точки срещу почивалия в четвъртък вечер тим на Далас. Мечоците, за които вкараха Патрис Бержерон, Брад Мърчанд, Райън Спуунър и Луи Ериксон, остават на трето място в Атлантическата дивизия, но водят само с три точки пред отбора на Детройт.