Солдадо избави Испания от мъките в Грузия

Роберто Солдадо вкара решителния и единствен гол за еврошампиона Испания в тежкото гостуване на Грузия, което все пак беше спечелено в 87-ата минута.

Ла Фурия имаше безкомпромисно предимство на терена, но нямаше особен успех с офанзивите си към противниковата врата. Причините за това бяха, че тактиката на домакините бе с петима бранители и плътно прибрани към тях двама вътрешни полузащитници.

Веднъж и гредата помогна на Икер Касияс в 55-ата минута, но пък през първата част Давид Силва също стреля опасно, само за да види как страничният стълб го лишава от красиво попадение.

Така в деня на националния празник на Каталуния петимата представители (Шави, Пике, Педро, Жорди Алба и Сеск) на тази автономна област успяха да изведат Ла Фурия до победата. Голът на Солдадо пък дойде след чудесна асистенция на Педро Родригес, а с отличната си изява нападателят на Валенсия доказа, че има място в националния отбор не само в квалификации.

През първото полувреме Испания действаше очаквано с много пасове и много владение на топката, докато домакините нямаха никакъв интерес да минават центъра и дори да изнасят прецизно кълбото.

Дори в 35-ата минута се стигна до момент, в който зрителите на трибуните аплодираха своите любимци, защото те си подадоха четири пъти без да сгрешат.

Колкото до „Ла Фурия", те изпитваха трудности да пробият сгъстената отбрана на грузинците - цели петима защитници се бяха наредили пред наказателното поле, без да броим двамата вътрешни халфове, които също се занимаваха единствено с рушене на играта на Испания.

Някак логично центриранията в наказателното поле се оказваха сериозно оръжие в арсенала на европейските шампиони - именно след такива изсипвания на топката се стигна до най-опасните положения до почивката.

Първо Серхио Рамос с глава в 10-ата минута прати кълбото болезнено близо до сглобката, а в 20-ата по подобен начин пробва да вкара и централният нападател Роберто Солдадо, но също без успех.

Иначе в 28-ата минута Давид Силва стреля от около 25 метра на пеналтерията и за малко не се разписа, но този път топката се удари в страничната греда.

В 46-ата испанците можеха да се оттеглят на почивка с гол преднина - Шави най-накрая разцепи отбраната на Грузия с подаване по земя, което стигна до Солдадо на стрелкова позиция от десетина метра. Нападателят на Валенсия обаче не можа да преодолее вратаря Лория, който заслужи похвали с отличната си намеса.

Втората част продължи да се развива не по вкуса на еврошампионите, които продължаваха да се блъскат в грузинската стена. Домакините дори създадоха първото си положение пред вратата на испанците, но гредата този път помогна на Икер Касияс след изстрел на Амисулашвили в 55-ата минута.

В 70-ата Педро Родригес получи малко пространство отдясно и пусна остър извеждащ пас към Жорди Алба, който стреля по диагонала почти от аутлинията, но логично не порази мрежата от правилната страна.

В тази ситуация обаче вратарят на Грузия Лория получи нелепа контузия след сблъсък с бранител на домакините, което доведе до принудителна смяна - на негово място влезе Квашквадзе. Стражът на грузинците бе основната им фигура в срещата и Ла Фурия можеше да използва смяната му като оръжие, защото домакините се деморализираха.

Включването на Сеск Фабрегас на мястото на Алваро Арбелоа бе красноречив жест на дел Боске, че ще хвърли всички сили във финален щурм за последните 10 минути.

И натискът накрая се оказа печеливш в 87-ата минута, когато бранителите на Грузия за първи път не успяха да покрият Солдадо и Фабрегас около точката за дузпа. Педро проби отдясно и центрира по земя, а нападателят на Валенсия необезпокоявано прати кълбото в мрежата с десния си крак - 0:1.