България с 4 точки след победа над скандална Армения

България записа един от най-добрите си стартове в квалификации през последните години, след като тази вечер на стадион "Васил Левски" надигра Армения с минималното 1:0.

Единственото попадение отбеляза Станислав Манолев в края на полувремето след страхотна контраатака, започнала от него и минала през Попов, който беше архитектът на това попадение.

В 70-ата минута пък арменците, изнервени от развоя на двубоя, направиха феноменална глупост. Първо Мхтарян изблъска Минев в гръб. Всички футболисти се струпаха в наказателното поле, а в образувалото се меле футболистите си размениха по няколко удара. Резултатът - Пизели и Дяков получиха червени картони. После и Газарян получи червен картон заради изключителна глупост - той удари едно от децата, които подаваха топките край терена.

Благодарение на победата си България вече има 4 точки и заедно с Италия се намира на първо място в нашата група („адзурите" играят с Малта, като резултатът е 1:0). Следващият двубой пък е през октомври, като българите домакинстват на Дания.

Освен това "лъвовете" успяха да спечелят у дома след повече от тригодишно прекъсване.

Промяната в състава на България

Любослав Пенев направи една единствена промяна в стартовия си състав в сравнение с двубоя срещу Италия, който завърши наравно 2:2. На върха на атаката започна Илиян Мицански, който в последните три мача имаше два гола и асистенция (срещу Италия за гола на Миланов). Останалите 10 титуляри от мача с "адзурите" бяха същите - Михайлов, близнаците Миневи, Бодуров, Иванов, Гаджев, Дяков, Миланов, Манолев и капитанът Ивелин Попов.

Началните минути - безрезултатен домакински натиск

Домакините започнаха по-добре срещата и овладяха играта в центъра, като гостите предпочетоха да се затворят и да разчитат на контраатака. В самото начало Влади Гаджев центрира в наказателното поле, където арменските защитници не реагираха добре, но Бодуров не успя да се възползва. При единствената си атака в първите 15 минути пък Газарян стреля силно от границата на наказателното поле, Михайлов изпусна топката, но успя да я улови пред погледа на Мувсесян.

Йордан Минев пък се опита да си изпроси дузпа в 11-ата минута, но съдията беше близо до ситуацията, а и българският бек откровено симулира.

Постепенно Армения поизравни играта и успя да се доближи до българската врата, но без да създаде по-опасни положения, докато пред вратата на гостите България действаше еднообразно и атаката ни беше лесно предсказуема за защитниците.

Първа сериозна опасност пред врата на Армения

В 28-ата минута Илиян Мицанкси проби добре по крилото, но топката беше изчистена в корнер. Владимир Гаджев центрира добре на около 6 метра от голлинията, където Иван Иванов надскочи всички и стреля опасно, но за съжаление на всички ударът мина на сантиметри от дясната греда на Березовски.

Впоследствие пък Ивелин Попов можеше да се разпише, но ударът му от около 15 метра беше изключително неточен.

Луд край на първите 45 минути

Към края на полувремето българите стигнаха до ново добро положение, след като за втори път Иванов надскочи всички след центриране на Гаджев, стреля, но вратарят спаси. Топката се върна при него и той шутира с левия си крак, но топката отново бе избита.

Опасна ситуация последва пред вратата на Ники Михайлов като Мхитарян проби по дясното крило и стреля, а топката се отклони в ръката на Иванов и излезе в корнер.

След него обаче последва скоростна контраатака за България, започната от Манолев отдясно. Топката премина в центъра и стигна по лявото крило към капитана Попов. Той проби към наказателното поле, мина двама в червен екип, но вместо да бие пусна топката в малкия пеналт, където връхлиташе Манолев и той нанесе решаващия удар - 1:0 за България след 45 минути.

Опасности за българската врата

Второто полувреме започна с по-добри действия на Армения, която можеше още в 51-ата минута да отбележи. Мхитарян проби опасно в наказателното ни поле, където успя да мине и Минев и Иванов и подаде към далечната греда. Там Газарян обаче се засуети, опита се да финтира и след това топката беше уловена от Михайлов.

Най-чистата ситуация пък се откри пред Мовсисян, който получи топката в близост до българската врата, нагласи коженото кълбо на десния си крак и шутира, но топката мина на сантиметри от напречната греда.

Караници и удари в наказателното поле на България

В 70-ата минута топката бе пусната към Мхтарян, който обаче не стигна до нея и тя се озова в ръцете на Михайлов. Той обаче бутна Йордан Минев, като той се озова на земята. На терена настана меле, в което Пизели удари Михайлов, а от там всички футболисти се хванаха за гушите.

Съдията овладя положението, но незнайно защо даде втори жълт картон на Дяков и го изгони от игра. Заедно с него терена напусна и Пизели. Няколко минути по-късно и Газарян напусна игрището, след като избута едно от децата, които подават топките край терена - 10:9 в България при футболистите.

До края на двубоя не се случи нищо интересно, като българските футболисти доиграха спокойно срещата - 1:0 и България празнуваше с 4 точки на върха в класирането.