Съндърланд наказа глупостта на Челси

Съндърланд хвърли една от големите изненади в турнира за Купата на Лигата в Англия, след като отстрани Челси с победа с 2:1, дошла след продължения.

Лондончани излязоха напред в резултата след автогол на Лий Кетермол в самото начало на второто полувреме и се виждаха победители, когато Фабио Борини изравни две минути преди края на редовното време. Драмата стана пълна в заключителните секунди на мача, когато резервата Ки Сун-Йон донесе успеха на "черните котки".

Така след шест поредни мача без успех срещу Челси Съндърланд счупи каръка, макар и след продължения и ще играе на полуфинал в надпреварата. До тук жертва на тима от английския североизток станаха МК Донс, Питърбро, Саутхямптън, а сега и Челси.

Лондончани пък подходиха твърде аристократично и заслужено бе наказан. "Сините" не впечатлиха през първата част на двубоя. След като излязоха напред в резултата през втората част показаха по-добра игра и привидно контролираха мача.

Вместо да потърсят втори гол обаче, те се отпуснаха и в заключителните минути бяха наказани от последния в класирането на Висшата лига. Победният гол на кореецът Ки пък увенча по-напористата игра на домакините в продълженията и изхвърли Жозе Моуриньо и неговите футболисти от надпреварата.

Мениджърът на Съндърланд Густаво Поайет направи три промени в сравнение с двубоя с Уест Хям през уикенда. В игра за "черните котки" се завърнаха Андреа Досена, Крейг Гарднър и Адам Джонсън, които започнаха на мястото на Фил Бардсли, Ки Сун-Йон и Фабио Борини.

Жозе Моуриньо пък смени цели осем състезателя от отбора, който надви Кристъл Палас в последния кръг на Висшата лига. Така като титуляри за лондончани тази вечер излязоха Марк Шварцер, Гари Кейхил, Ашли Коул, Джон Оби-Микел, Франк Лампард, Кевин де Брюйн, Андре Шюрле и Самуел Ето'о.

4052801

Челси започна двубоя по-уверено, докато домакините не прибързваха със своите действия, като се стремяха основно да не допуснат грешка в отбрана. Интересните ситуации пред двете врати не бяха много, като изригванията на двата тима бяха епизодични.

Добре подредената отбрана на "черните котки" все пак допусна няколко грешки при изнасянето на топката, но играчите на Жозе Моуриньо не се възползваха. Като цяло те не очароваха с играта си в предни позиции, а най-голямо впечатление направиха изявите на Андре Шюрле. В 35-та минута пък Ето'о можеше да излезе на отлична позиция, но вместо това потърси фаул, който съдията не отсъди, а камерунецът пропиля добра възможност.

4052815

Домакините опитаха да сторят каквото могат в своите атаки, но също не успяха да създадат реално голово положение. В 32-та минута дойде най-спорната ситуация в мача. Емануеле Джакерини намери Андреа Досена вляво, той пробва центриране, а топката срещна ръката на Сесар Аспиликуета. Съдията обаче прецени, че испанецът е действал без умисъл и замълча, което вбеси привържениците на домакините.

Челси обаче започна гръмко втората част и още преди да са изминали 40 секунди от подновяването на играта и тимът поведе в резултата. "Сините" организираха хубава атака, Аспиликуета получи топката вдясно, напредна по фланга и центрира по земя в наказателното поле, където, притиснат от Франк Лампард, Лий Кетермол си отбеляза автогол.

4052802

Попадението влезе в историята, тъй като за първи път при него бе използвана електронната системата, която отчита преминала ли е топката голлинията. Причината бе, че Вито Маноне все пак изби кълбото, но зад голлинията. Именно системата показа, че става въпрос за автогол, а не за попадение на Франк Лампард.

След като поведе в резултата Челси заигра много по-добре и в рамките на 15-ина минути създаде няколко добри ситуации. В 52-та минута Ето'о се възползва от слаб пас на Крейг Гарднър, овладя топката и стреля от границата на наказателното поле, но топката мина на сантиметри встрани от вратата. Четири минути по-късно Давид Луис намери Андре Шюрле с дълъг пас и белгиецът отправи диагонален шут, който обаче бе отразен от Маноне.

4052804

Съндърланд опита да се вдигне с помощта и на своята публика и тръгна в атака, за да потърси изравняването. В 68-та минута след многоходова комбинация топката се озова в Лий Кетермол, който стреля мощно от дистанция, но Марк Шварцер не се поколеба и улови.

Челси обаче играеше доста спокойно и двубоят отиваше към победа за "сините" Лондон. Високомерието им обаче бе наказано. В 88-та минута Кетермол започна една атака през центъра, топката достигна до Джоузи Алтидор в наказателното поле, който стреля, а Марк Шварцер отрази. Кълбото обаче попадна във Фабио Борини, който от малък ъгъл я прати в противниковата мрежа между краката на Давид Луис и изравни.

В продължението на редовното време Съндърланд можеше дори да стигне до крайния успех, след като Борини излезе очи в очи с Шварцер, но Гари Кейхил се намеси и с шпагат изби топката от краката на нападателя.

4052805

В по-голямата част от продълженията и двата тима бяха предпазливи и не се хвърлиха сляпо в атака. Най-интересните моменти дойдоха в последните игрови минути на двубоя. В 112-та минута домакините все пак бяха близо до гола. Удар на Себастиан Ларсон от фаул бе избит от Шварцрер, топката попадна у Ки Сун-Йон, който също пробва изстрел, но Микаел Есиен изби.

В следващата атака на "черните" котки отново Ларсон сложи кълбото на главата на непокрития в наказателното поле на Челси Ки, но стражът на лондончани прояви страхотен рефлекс и опази вратата си.

Кореецът обаче каза последната си дума в 119-та минута. Фабио Борини го намери в наказателното поле, а Ки с хладнокръвие я прати в мрежата на Шварцер, за да докара до екстаз трибуните на "Стейдиъм ъф лайт".