След дъжд качулка - Аржентина разнищи Германия

Аржентина пропиля всичките си шансове на финала на Световното първенство 2014 срещу Германия, но в контролата на Олимпийския стадион в Берлин демонстрира впечатляваща ефективност и разпиля действащия крал на футбола.

Най-скъпият футболист, трансфериран в Англия – Анхел ди Мария – бе героят за „албиселесте“ с гол и три асистенции за бляскавия успех с 4:2, макар и в контрола, маркирала неофициалния дебют на Херардо Мартино начело на Аржентина.

Ди Мария подаде за головете на Серхио Агуеро в 20-ата и на Ерик Ламела в 40-ата минута, след което центрира от фаул за третото попадение, дело на Федерико Фернандес в 47-ата. Новата звезда на Манчестър Юнайтед самостоятелно реализира за 0:4 по ефектен начин, преди Андре Шюрле да възстанови част от честта на световния шампион с гол за 1:4 в 52-ата минута.

В 78-ата минута след щастлив рикошет влезлият като резерва Марио Гьотце намали още изоставането на домакините, които обаче не застрашиха повече преднината на съперника си.

През първото полувреме направиха впечатление трите пропуска от чисти положения на Марио Гомес, който се провали тотално в ролята си на заместник на рекордьора по голове на световни първенства Мирослав Клозе.

4111531

Колкото креативни бяха германците в офанзивен план, двойно по-неубедителни се оказаха четиримата им бранители, които нямаха отговор на действията на великолепния Ди Мария. За първи път от световната квалификация срещу Швеция (4:4) през октомври 2012-та година Бундестимът допусна четири гола на собствен терен.

За първи път от 10 години обаче Германия се оказа в ролята на губещ с 0:4 – през април 2004-та Румъния разпиля съперника си с 5:1. Поражението от Аржентина прекрати серията от 18 мача (13 победи и 5 ремита) без загуба на световните шампиони. Също така "албиселесте" печелят за четвърти пореден път като гот на световните шампиони.

4111529

Феновете на германския футбол очакваха да видят обновения състав на Йоахим Льов, в който не фигурираха отказалите се от международната сцена Пер Мертезакер, Филип Лам и Мирослав Клозе. Новият капитан Бастиан Швайнщайгер също не взе участие в срещата и я изгледа от трибуните на „Олимпиащадион“. И контузеният Сами Кедира логично не можеше да играе за Бундестима, за да увеличи още промените спрямо успешната кампания на Световното първенство 2014 в Бразилия.

4111522

В тяхно отсъствие Льов не изневери на предпочитаната си схема 4-2-3-1, като на върха на атаката се завърна нападателят на Фиорентина Марио Гомес. Зад него оперираха младия талант на Шалке Юлиан Дракслер, пропусналият Мондиал 2014 заради контузия Марко Ройс и „златната резерва“ от Световното в Бразилия Андре Шюрле.

Тони Кроос и дебютиралият на Световното Кристоф Крамер бяха връзката между защитата и авангарда, а самата четворка пред вратаря Мануел Нойер се състоеше от Ерик Дурм, Бенедикт Хьоведес (на типичната си позиция в центъра, а не на левия бек, както бе на Мондиал 2014), Матиас Гинтер (поставен в средата, въпреки че по-често е отдясно) и Кевин Гроскройц.

4111521

Аржентина заложи на идентична схема, като пред Серхио Ромеро се подредиха Маркос Рохо, Федерико Фернандес, Мартин Демикелис и Пабло Сабалета. Хавиер Масчерано си партнираше с Лукас Билия в средата на полузащитата, докато пред тях селекционерът Мартино бе поставил Анхел ди Мария, Енцо Перес и Ерик Ламела. Единствен нападател бе Серхио Агуеро, предпочетен пред другото типично острие Гонсало Игуаин.

Освободени от напрежението, двата тима започнаха вихрено двубоя и можеха да си разменят поне по едно попадение още в първите десет минути. Най-чистото положение в този период за домакините се откри пред Марио Гомес, който се измъкна зад защитата на Аржентина, но с диагоналния си изстрел не можа да преодолее Серхио Ромеро от отлична позиция в наказателното поле.

Малко преди това Анхел ди Мария със самостоятелен пробив отдясно през центъра елиминира двама бранители, но бе изпреварен в последния момент от Мануел Нойер. В 8-ата минута пък новото попълнение на Манчестър Юнайтед жонглира с топката пред наказателното поле на домакините, но стреля от воле над напречната греда.

4111525

Голът във вратата на Нойер все пак падна – в 20-ата минута Ди Мария отново изтормози защитниците на Германия и успя да намери непокрития в пеналтерията Агуеро. Нападателят на Манчестър Сити с хубав удар с външен фалц направи това, което той и съотборниците му не съумяха на финала на Световното – даде аванс на „албиселесте“.

В 27-ата минута Марио Гомес индикира, че все още не е готов да се нагърби отново с отговорността да води атаката на Бундестима. Лукас Билия загуби топката в собствената половина и Крамер подхвана пробив през центръа.получилият сътресение на финала на Мондиал 2014 халф много умело задържа кълбото пред наказателното поле, преди да подаде към Ройс. Последва хитро подаване за непокрития Гомес, който от чиста позиция стреля с левия крак, но не можа отново да преодолее Серхио Ромеро, избил встрани с крак от почти легнало положение.

4111523

В 33-ата минута с две прости докосвания на Билия и Ди Мария Серхио Агуеро получи шанс да пробие в наказателното поле и от трудно положение да стреля по диагонала, но само за да прати топката встрани от гредата.

В 40-ата минута неправилната постройка на бранителите на домакините им коства инкасиране на още едно попадение. Анхел ди Мария получи пространство по дясното крило и центрира за непокрития в наказателното поле Ерик Ламела, който с ефектен удар от воле препарира Нойер за 0:2.

4111533

В самия край на полувремето Марио Гомес направи трети сериозен пропуск и провокира освирквания от феновете по трибуните. Ройс стреля от около 20 метра и Ромеро не успя да укроти топката, която отиде право в нападателя на Фиорентина в наказателното поле. Гомес не бе подготвен за добавка, но реши да стреля инстинктивно и с анемичен удар изкара кълбото в аут от чистата позиция на по-малко десет метра фронтално срещу вратата.

Началото на втората част отново се оказа злощастно за Германия, като този път Бундестимът се провали при защита на статично положение. Ди Мария центрира перфектно от пряк свободен удар и Фернандес с глава се извиси на границата на малкия пенал, за да разстреля влезлия като резерва Роман Вайденфелер – 0:3.

4111527

В 50-ата минута Ди Мария и Лукас Билия размениха двойни пасове по дясното крило, а с последното подаване новата звезда на Манчестър Юнайтед получи шанс да надбяга Ерик Дурм. Ди Мария нахлу в пеналтерията и технично прехвърли Вайденфелер, за да направи резултата още по-впечатляващ и да реализира заслужения гол за 0:4.

Само 120 секунди трябваха на германците, за да върнат едно попадение, след като Шюрле бе оставен непокрит фронтално срещу вратата и от втория си опит прати кълбото покрай неубедителния Серхио Ромеро за 1:4.

4111534

Германците се съживиха след реализирания гол, но натискът им в следващите минути не доведе до желания обрат. Аржентина удържа порива на домакините и постепенно успокои играта, преди треньорите да започнат масово да извършват смени, с което двата тима придобиха съвсем експериментален вид.

В 76-ата минута, все пак, Марио Гьотце и Ройс комбинираха отлично и последният отправи опасен диагонален удар, който след намеса на Ромеро се отби в гредата и излезе в корнер. Разбъркване в наказателното поле на Аржентина 120 секунди по-късно предизвика втори гол във вратата на гостите, макар и паднал с щастлив рикошет при изстрел на Гьотце – 2:4.