Англия не ни вдъхна оптимизъм с успех над Норвегия

Съперникът на България в квалификациите за Европейското първенство през 2016-та година – Норвегия – допусна поражение с 0:1 при гостуването си на Англия в приятелска среща преди началото на битката за място на шампионата на Стария континент след четири дни.

Единственото попадение в срещата реализира новият капитан на „Трите лъва“ Уейн Рууни от дузпа в 68-ата минута, с което бяха прекратени неволите в предни позиции на домакините. Очаквано англичаните имаха пълно превъзходство в срещата и рядко позволяваха на съперника си дори да мине центъра, но атаките им бяха предсказуеми, а ефективността на нападателите – нулева.

Ерата без Франк Лампард и Стивън Джерард все пак бе започната с успех, а българските национали трябва да са респектирани от дисциплината, с която Норвегия отбранява вратата си срещу един от европейските колоси.

Рой Ходжсън заложи на класическа схема 4-4-2, макар по лявото крило Рахийм Стърлинг да действаше достатъчно активно, за да бъде постоянна заплаха в тази зона за гостите. Новият капитан Уейн Рууни си партнираше в атаката с Даниел Стъридж, а освен Стърлинг, от по-задна позиция ги подкрепяха Джордан Хендерсън, Джак Уилшър и Алекс Окслейд-Чембърлейн.

4111542

Лейтън Бейнс, Гари Кейхил, Фил Джоунс и Джон Стоунс формираха квартета в защита, като правеше впечатление фактът, че точно на бековете Ходжсън бе заложил на играчи на Евертън, въпреки загубата с 3:6 от Челси през уикенда. Очаквано на вратата застана Джо Харт.

Най-младият национал в историята на Норвегия – ненавършилият 16 години Мартин Удегор (дебютирал в контролата с ОАЕ на 15 години и 253 дни) – не фигурираше в разширения състав на скандинавците за спаринга с Англия.

4111543Норвежците изиграха срещата в схема 4-4-2, състояща се от футболисти, които не са известни на широката българска публика. Сред играчите на терена се отличаваха имената на четирима от шампиона Мьолде, който по подобие на Лудогорец наскоро заслужи дебютно участие в Шампионска лига. Става въпрос за вратаря Урян Нилан, защитниците Мартин Линес, Вегар Форен и нападателя Мохамед Елюнуси.

В защита като титуляр започна и бранителя на Борусия (Мьонхенгладбах) Ховар Нордвейт, както и десния бек на Олимпиакос Омар Елабделауи. Стефан Йохансен от Селтик оперираше в средата на терена редом до Рубен Йенсен от Кайзерслаутерн, а по крилата се разчиташе на Пер Скиелбред от Херта и Матс Дели от Кардиф.

Партньор на Елюнуси в атаката бе Джошуа Кинг от Блекбърн, но и двамата нямаха изгодни възможности да притеснят сериозно вратаря на противника Джо Харт.

Преди почивката англичаните опитваха по-активно да превземат крепостта на норвежците, но най-чистите положения бяха изпуснати от Даниел Стъридж и Рахийм Стърлинг, като в 40-ата минута пробив на Джак Уилшър бе спрян непозволено с шпагат на Нордвейт, но съдията не отсъди дузпа.

Това се случи в 68-ата минута след интервенция срещу Стърлинг и с точния изстрел на Рууни от 11-те метра приключиха мъките на Англия в атака. Като цяло домакините изиграха по-слабо второто полувреме, а и селекционерът Ходжсън направи шест промени в състава си, с които цели пет пъти накара възпитаниците си да разменят капитанската лента.

С попадението си Рууни измести Майкъл Оуен от 4-тото място във вечната ранглиста на реализаторите с националната фланелка, като има 41 точни удара и само легендарните Боби Чарлтън, Гари Линекер и Джими Грийвс имат повече.