Скандал в биатлона: Отнеха златото на Бьорндален

снимка: ройтерс

Сериозни неуредици изникнаха на Световното първенство по биатлон в Пьончанг, Република Корея. След внимателно преглеждане и анализиране на днешното състезание в дициплината преследване на 12,5 км, организаторите на шампионата решиха да санкционират победителя Оле Ейнар Бьорндален с една минута наказателно време.

Това означава, че норвежецът губи своето първо място и отива на трета позиция. Бьорнадален бе завършил с аванс от 41.7 секунди пред Максим Чудов (Русия) и 52 секунди пред Александър Ос (Норвегия). След наказанието на Бьорндален, шампион автоматично стана руснакът Чудов, а Ос се изкачи на втора позиция.

Бьорндален обаче не бе единственият наказан. Германецът Михаел Грайс отнесе същата санкция и по този начин се смъкна на девето място.

Организаторите обявиха, че наказанията са следствие от грешки на двамата биатлонисти, които са излезли извън очертанията на трасето и са скъсили дистанцията, която трябва да изминат. Стана ясно, че съдиите дори до последно са се колебаели дали да не дисквалифицират провинилите се състезатели, но в крайна сметка са ги пощадили с едноминутни наказания.