Сиатъл срещу Ню Инглънд в Супер Боул

Отборите на Сиатъл и Ню Инглънд ще си оспорват титлата в Националната футболна лига (НФЛ) на САЩ, след като спечелиха финалите в своите конференции. Защитаващият титлата си отбор на Сиатъл постигна изключително драматична победа след продължение над Грийн Бей с 28:22.

В мач, който ще се помни дълго време, Сиатъл навакса изоставане от 0:16 на полувремето, а 2 минути и 9 секунди преди края на срещата Сийхоукс губеха със 7:19. Огромният залог, който имаше мачът, оказа своето влияние и двамата куотърбеци - Аарън Роджърс на Грийн Бей и Ръсел Уилсън на Сиатъл, направиха изключително много грешки. На полувремето на Уилсън бе завършил само 4 паса, като 3 от тях бяха интерсепшъни.

До края на срещата той направи още едно грешно подаване, докато Роджърс сбърка два пъти за целия двубой. Именно Уилсън обаче поведе тима си в края на срещата. Куотърбекът отбеляза едноярдов тъчдаун 129 секунди преди изтичането на редовното време. Веднага след това гостите сбъркаха, след като не успяха да овладеят он-сайд кика на Стивън Хаушка. Това позволи ново нападение за шампионите, което завърши с тъчдаун на Маршон Линч.

Така Сиатъл за пръв път в мача излезе напред в резултата - 20:19. При бонус отиграването Ръсел Уилсън намери тайтенда Люк Уилсън за 22:19. Въпреки това до края на срещата оставаше още време и Мейсън Кросби реализира фийлд гол от 39 ярда, с което вкара мача в продължение. В него шампионите успяха да нанесат решителния си удар.

3 минути и 19 секунди след началото на допълнителното време Уилсън подаде 35-ярдов пас на Джармейн Киърс, който той превърна в тъчдаун. Това донесе втора поредна титла на Сиатъл в Националната футболна конференция и място в Супер Боул XLIX. Компания там ще им прави тимът на Ню Инглънд. Воденият от Бил Беличик отбор разгроми гостуващия Индианаполис със 45:7.

Това е шести финал за Беличик и куотърбека Том Брейди от 2002 година насам. За този период Пейтриътс са с рекорд от 3 успеха и 2 загуби в решителния мач. За успеха, който дойде неочаквано лесно, Том Брейди изигра ключова роля, като успя при 23 от 35-те си подавания. За сравнение куотърбекът на Индианаполис Андрю Лък намери свой съотборник при едва 12 от всичките си 33 паса. Домакините спечелиха 3 от четирите части, като отстъпиха единствено във втората с 3:7.

Още преди това обаче те си бяха осигурили аванс от 14:0 след първите 15 минути, а третата четвърт завърши при категоричното 21:0 в полза на Ню Инглънд. С класирането си за финала, Том Брейди стана куотърбекът с най-много участия в Супер Боул - 6. Единственият друг играч шест мача на Супер Боул в цялата история на НФЛ е защитникът Майк Лодиш.

Супер Боул XLIX ще се проведе на 1 февруари, а домакин на срещата е стадионът на университета във Финикс, Аризона. Досега Сиатъл и Ню Инглънд никога не са се изправяли един срещу друг в Супер Боул.