Швеция е в топ 8 след хитра победа над Швейцария

Швеция победи с 1:0 Швейцария в Санкт Петербург в осминафинал и скандинавците вече са в топ 8 на планетата. Успехът на "Тре кронур" бе под №3 на Мондиал 2018 след 1:0 над Южна Корея и 3:0 над Мексико. Така спокойно може да се каже, че шведската тройка донесе четвъртфинал на тима.

Единственият гол в двубоя дойде доста късметлийски. Звездата Форсберг стреля в средата на втората част от 20 метра, но ударът му бе насочен във вратаря, а и не бе много силен. Защитникът Аканджи обаче отклони кълбото и то се оказа неспасяемо за стража. После швейцарците натиснаха в опит да изравнят, но не стигнаха до нищо, освен няколко мелета в наказателното поле на Швеция и удар с глава на резервата Сеферович в продълженията .

В началните минути опасностите бяха пред вратата на Швейцария. В 9-ата минута Тойвонен изведе Маркус Берг на отлична позиция зад защитата, но ударът на нападателя бе неточен.

Грешка в отбраната на "кръстоносците" доведе до нова възможност пред Берг, чийто шут бе блокиран. При добавката Екдал прати кълбото над вратата.

Снимка 366381

В 14-ата минута Шакири центрира остро от дясно, но малко не достигна на Дръмич да засече с глава. Десетина минути след това звездата на швейцарците намери Цубер в наказателното поле, който с глава стреля в аут.

В 28-ата минута шведите стигнаха до нова добра възможност за гол. Аугустинсон намери Берг в наказателното поле. Нападателят опита удар от движение, който бе отразен от Зомер.

Снимка 366383

"Кръстоносците" отговориха с удар от далечна дистанция на Джака, който мина над вратата.

В 38-ата минута швейцарците изпуснаха най-чистото си положение за първото полувреме. Джака намери Цубер отдясно, който сви топката към Блерим Джемайли на точката на дузпата. Ударът на халфа обаче мина над вратата.

Снимка 366385

В 41-вата минута отново Швеция пропусна чудесен шанс. Лустиг центрира добре в наказателното поле, а Екдал бе оставен непокрит на далечната греда и засече от въздуха, но прати кълбото над вратата.

Втората част започна с отлична възможност за "тре кронур". Форсберг центрира в наказателното поле, където Берг свали топката за Клаесон. Той обаче бе блокиран от играч в червено и кълбото се озова в Ола Тойвонен. Нападателят стреля силно, но над вратата.

Снимка 366391

В 66-ата минута Швеция излезе напред в резултата. Ола Тойвонен намери Емил Форсберг пред наказателното поле. Десетката финтира Джака и нанесе силен удар, който рикошира в Аканжи и стана неспасяем за Зомер.

Малко след това Албин Екдал стреля от 20 метра, но над вратата.

Снимка 366400

В 78-ата минута Ланг бе най-съобразителен при разбъркване в наказателното поле на "тре кронур", но ударът му бе блокиран в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Мануел Аканжи стреля с глава, а от голлинията Форсберг изчисти.

В 85-ата минута Дръмич си свали топката в наказателното поле и стреля от воле, но Свенсон блокира кълбото. Малко след това и далечен удар на Родригес срещна тяло на шведски футболист.

Снимка 366397

В 91-ата минута Родригес намери Сеферович в наказателното поле, но ударът на нападателя с глава бе спасен от Олсен.

В третата минута на продължнието Мартин Олсон изскочи зад защитата на Швейцария и бе фаулиран от Михаел Ланг пред наказателното поле. Бранителят получи директен червен картон, а съдията гледа повторение, за да се убеди, че трябва да остъди пряк свободен удар, а не дузпа. Тойвонен отправи силен удар, който бе спасен от Зомер, а това бе и последното действие в срещата.