Швеция е първият финалист в Сочи 2014

Световният шампион Швеция победи Финландия с 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) и се класира за финала на олимпийския турнир по хокей на лед в Сочи 2014.

Луи Ериксон и Ерик Карлсон се разписаха в рамките на 5 минути във втората половина на втората част, след като Оли Йокинен беше дал аванс на съперника в 26:17 минута на мача.

Вратарят Хенрик Лундквист, който допусна нехарактерна грешка при попадението на финландците след удара на Йокинен от малък ъгъл, завърши с 25 спасявания. Кари Лехтонен също се представи солидно и отрази 23 шайби, но това не помогна да бъде избегнато поражението.

Така "Тре Кронур" постигна нова победа над скандинавския си противник, както и в мача за титлата на Игрите в Торино през 2006 година.

В спора за трофея в Сочи Швеция очаква победителя от мача между защитаващия титлата си Канада и САЩ, които играят тази вече в повторение на финала от Игрите във Ванкувър 2010.

Финландия пък ще се опита да спечели бронза на втора поредна Олимпиада в двубоя за третото място срещу загубилия във втория полуфинал между големите северноамерикански съперници.