Шотландия надви Ирландия и завърза битката в Група D

Шотландия спечели местното дерби срещу Ирландия с минималното 1:0 и завърза до краен предел битката за втората позиция в Група D на квалификациите за Евро 2016. Единственият гол в мача падна в 75-ата минута и бе дело на Шон Малоуни след великолепен негов изстрел по диагонала.

Така Шотландия се изравни с Ирландия със 7 точки и се включи активно в битката за второто място, като същият актив има и световният шампион Германия, победил по същото време с 4:0 тоталния аутсайдер Гибралтар.

Загубата на Ейре означава също, че след 4-ия кръг в групата едноличен лидер с 10 точки е Полша, която по-рано днес разгроми с 4:0 като гост Грузия.

4124312

Британското дерби предизвикваше особено интерес не само заради географското разположение на съперниците, но и заради добрата им форма от началото на квалификациите. От друга страна, английските медии (не)изненадващо не отделиха почти никакво внимание на двубоя поради факта, че Ирландия не е част от Обединеното кралство, а Шотландия наскоро проведе референдум за отделяне.

Шотландците трябваше повече да съжаляват за нулевото равенство на полувремето, защото изпуснаха две великолепни възможности за откриване на резултата. Десният бек Стивън Уиттейкър и особено полузащитникът Чарли Мърлгрю пропиляха страхотни шансове за тима си, а след почивката пропуските пред вратата на Ейре продължиха.

4124313

Ръсел Мартин в 60-ата минута бе намерен по най-добрия начин с центриране отдясно, но прецизният му изстрел по земя от пет метра фронтално срещу вратата мина на сантиметри от страничната греда.

В 75-ата минута вече справедливостта възтържествува и с прекрасен гол Шон Малоуни донесе безценно предимство в резултата на домакините. Отлична триходова комбинация по земя с къси пасове след изпълнение на корнер освободи пространство отдясно в ъгъла на наказателното поле за Малоуни, който с фамозен фалцов изстрел не остави шанс на Дейвид Форд.